“Ben Finten’i isterim!..”

Eski okurlar hatırlarlar.. Kaç defa yazdım bu çığlığı.. "Ben Finten'i isterim.." İlkokul üçteydim, babam eve dünya güzeli kitaplar yığarken bazılarını okumamı yasaklardı.... "Büyüyünce" diye..

Dante'nin "İlahi Komedya"sı da onlardandı. Dante'nin cehennemde Türk ve İslam büyüklerini görmesi, kafamı karıştırabilirmiş..
Yasak ve merak dürttü tabii.. Misafir geldiğinde, salona serdiğimiz yer yatak ve yorganlarını koyduğumuz yüklüğe saklanıp okurken yakalandım..
Bizi okumaya teşvik için her şeyi yapan babam ceza vermedi.. Hiç unutmam, "O zaman bunu da oku" diye önüme başka bir kitap koydu..
Abdülhak Hamit.. Taifler Geçidi.. Şair-i azam, Dante'ye cevap olarak yazmış bu kitabı.. O da cehennemde Dante'ye rastlar.. (Dikkat buyurun.. İlkokul üçten söz ediyorum.. Dante ve Hamit!..)
Küçük aklımla nasıl söktüysem, arkasından gene Hamit'in Finten'ini de okudum.. Nefes nefese..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fatih Terim’in acıklı finali.. 13 Aralık 2019 | 2.178 Okunma Adalet reformu ciddi ve acil bir iştir!.. 12 Aralık 2019 | 328 Okunma Kendi bacağına kurşun sıkmak!.. 11 Aralık 2019 | 3.109 Okunma Ceplerimiz çöplük oldu Cahit Bakanım!.. 10 Aralık 2019 | 295 Okunma “Ne hakla” demişti, Baba Gündüz!. 08 Aralık 2019 | 2.347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar