'Şehir Hastaneleri' denilen canavar

Ankara Numune Hastanesi hizmete kapandı. Kurtuluş Savaşı'nda yaralanan askerleri tedavi eden Ankara’nın tek hastanesi idi. 1924 yılında Atatürk’ün önerisi ile "Ankara Numune Hastanesi" adı verilmişti. Başkent'in en eski...

Ankara Numune Hastanesi hizmete kapandı. Kurtuluş Savaşı'nda yaralanan askerleri tedavi eden Ankara’nın tek hastanesi idi. 1924 yılında Atatürk’ün önerisi ile "Ankara Numune Hastanesi" adı verilmişti. Başkent'in en eski sağlık kuruluşuydu. Binlerce yurttaş orada şifa bulmuştu. 
Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi dışında Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Ulucanlar Ek Poliklinik Binası, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi de kapatılacak.
TV kanallarında Sağlık Bakanlığı’nın “Şehir Hastaneleri” tanıtımını, daha doğrusu reklamını, “zorunlu yayın” olarak izliyorsunuz. 
Bilkent’te kurulan Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’nin en büyük hastanelerinden birini oluşturuyor. Ankara Şehir Hastanesi’nin açılışı 14 Mart 2019 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Açılışta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua etti.
'ŞİFA'DAN ÖNCE RANT
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilkent’teki açılış töreninde, “Bu benim hayalimdi. Şehir hastaneleri sadece kamunun imkânları ile yapılamazdı” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın “sağlık sisteminde zirve” olarak tanımladığı şehir hastanesi projesi, devleti kiracı haline getiriyor.
OECD'ye göre Avrupa’da sağlık harcamalarında en alt sırada olan Türkiye’de şehir hastaneleri, devlet tarafından çeşitli şirketlere tahsis edilen araziler üzerinde kurulacak. Bu binalar, en az 25 sene süresince kiralanıyor. İnşa edilecek hastanenin planı, inşaatı gerçekleştirecek şirket ile Sağlık Ba...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soygunlar Sayıştay raporlarında 16 Temmuz 2019 | 7 Okunma 15 Temmuz 2016’dan bu yana… Üç yılın bilançosu 14 Temmuz 2019 | 13 Okunma Çin’in ‘Ticaret Savaşı’na bakışı 13 Temmuz 2019 | 112 Okunma Ergenekon’da FETÖ-Apo işbirliği! 10 Temmuz 2019 | 9 Okunma Teoman Erel’i kaybedeli 25 yıl oldu 06 Temmuz 2019 | 6 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar