‘Gladyo Kraliçesi’ tarih oldu! (2) Akşener’in karakutusu

Takvim gazetesinin 14 Haziran 2021 günlü haberine bakalım:“Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in açıkladığı belge ile ilgili köşeye sıkışan İYİ Parti Grup Başkanvekili...

Takvim gazetesinin 14 Haziran 2021 günlü haberine bakalım:

“Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in açıkladığı belge ile ilgili köşeye sıkışan İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun Susurluk’ta adı geçen kişilerle yakın ilişkileri bir bir ortaya çıkıyor. İYİ Parti içinde Dervişoğlu için ‘Meral Akşener’in kara kutusu’ nitelemesi yapılıyor. Kocaeli çetesinin lideri Hadi Özcan, o dönem Emniyet ve TBMM Komisyonu'na verdiği ifadelerde, Dervişoğlu ile ilişkilerini anlattı.”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e yönelik suikast hazırlığı içinde olduğu yönündeki bilgi nedeniyle kamuoyunda tartışılan İYİ Parti yöneticisi Müsavat Dervişoğlu, daha "derin" bağlantılara sahip. Dervişoğlu'nun da adının geçtiği olaylar 3 Kasım 1996 tarihindeki Susurluk kazası sonrasında basında sıkça haber olmuştu. Ancak "gizli bir el" Müsavat Dervişoğlu'nu Susurluk'a yönelik soruşturmalardan uzak tuttu.

Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın Susurluk raporunda Mehmet Eymür ile bağlantısı olduğu belirtilen Kocaeli çetesi lideri Hadi Özcan, TBMM Susurluk Komisyonu'nda verdiği ifadede Müsavat Dervişoğlu ile ilişkisini anlattı. Komisyon tutanaklarındaki anlatımdan Dervişoğlu'nun, Eymür'ün adamı olduğu bilinen Hadi Özcan'dan daha üst bir konumda yer aldığı anlaşılıyor. Aydınlık'ta yer alan haberin ayrıntıları şöyle:

Hadi Özcan, Müsavat Dervişoğlu ile ilişkisini Emniyet'te de TBMM Susurluk Komisyonu'nda da anlatmıştı. Özcan, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın Çatlı'yı öldürtmek istediğini Müsavat Dervişoğlu'nun kendisine bu amaçla silah getirdiğini, İbrahim Şahin'in ise dinlenen telefonlardan istihbarat taşıdığını polisteki ifadesinde söylüyor… Emniyetteki ifadesinde "Yeşil'i öldürmem için bana Kalaşnikof verdiler" diyen Hadi Özcan'a silahları Müsavat Dervişoğlu kanalıyla Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin'in verdiği şeklindeki iddialar basına yansımıştı.

Hadi Özcan, Müsavat Dervişoğlu ile ilişkisini, 1 Mart 1997'de TBMM Susurluk Komisyonu'na şöyle anlatmıştı:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Gladyo Kraliçesi’ tarih oldu! (2) Akşener’in karakutusu 22 Nisan 2024 | 1.388 Okunma ‘Gladyo Kraliçesi’ tarih oldu (1) 21 Nisan 2024 | 912 Okunma Mihri Belli 30 Mart 2024 | 330 Okunma 68’in ilk şehidi 24 Mart 2024 | 316 Okunma Bir Türk Jakobeni: Talat Paşa 23 Mart 2024 | 1.350 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar