Hakan Aygün yargıdan tokat yedi!

Halk TV’nin eski genel yayın yönetmeni Hakan Aygün’ün, Aydınlık ve Hikmet Çiçek’e karşı İstanbul 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı dava kabul edilmedi. Aygün’ün...

Halk TV’nin eski genel yayın yönetmeni Hakan Aygün’ün, Aydınlık ve Hikmet Çiçek’e karşı İstanbul 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı dava kabul edilmedi. Aygün’ün “Basın yoluyla kişilik haklarına saldırı” gerekçesiyle istediği 50 Bin TL “manevi tazminat” talebi, mahkemenin 27 Mayıs 2019 tarihli gerekçeli kararı ile reddedildi.
Gerekçeli kararda, “… dava konusu söylemlerin güncel, halkın ve kamu oyunun ilgisine matuf söylemler olduğu, yarışan haklardan, ifade özgürlüğüne üstünlük tanınması ve bu  hakkın geniş yorumlanması gerektiği, davaya dayanak somut söylemlerin bu hak kapsamında kalıp kişilik haklarına saldırı niteliği taşımadığı kanaati ile aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur” denilerek, Aygün’ün açtığı davanın reddine karar verildi.
NE YAZMIŞTIK?
Dava konusu edilen yazılar, 21 Temmuz 2016 günlü Aydınlık’ta çıkan “Darbenin sesi: Halk TV!” başlıklı yazı ile gene Aydınlık’ta 18 Mart 2017 günü yayımlanan, 2015 yılında Halk TV’den kovulan Makbule Cengiz’in yazdığı “Üzgünüm yazmak zorundaydım” başlıklı kitabıyla ilgili bir tanıtım yazısı. Cengiz’in kitabının birinci baskısı Mart 2017’de Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkmıştı.
15 Temmuz darbe girişiminden sonra “Hakan Aygün’e neden hiçbir şey olmadığını uzun uzun düşündüm. Bir cevap bulamadım. Gemisini yüzdüren kaptana hiçbir şey olmuyor bu ülkede! Sanki gizli bir el koruyordu bu adamı. Kimdi bu gizli el?” diyordu, Makbule Cengiz.
“Darbenin sesi: Halk TV!” başlıklı yazıda, darbecilerin bildirisi TRT’de zor yoluyla okutulurken, diğer kanal...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoktan var edilen ilk şehir! 14 Ekim 2019 | 302 Okunma Selim sen bitmişsin! 11 Ekim 2019 | 261 Okunma Kumpasçılar sizin yatacak yeriniz yok! 04 Ekim 2019 | 83 Okunma 'Devrim' 50 yaşında 01 Ekim 2019 | 267 Okunma Hakan Aygün yargıdan tokat yedi! 30 Eylül 2019 | 192 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar