Hukuku ve ahlakı olmayan “yeni medya”nın ateşi Türkiye’ye yayma fiili cezasız kalırken…

Ahlakı yok, ölçüsü yok, hukuku yok!

PKK terör örgütünün sınırlarımız içinde en şiddetli eylemlerini yaptığı dönemde sayısını hatırlamadığım kadar “terörle mücadele” toplantısına katıldım. Devletin en tepesinin de katıldığı toplantılarda istihbarattan, askeri bürokrasiye kadar birçok önemli aktörün bilgi ve tecrübesini dinleme fırsatımız oldu.

Bütün toplantılardan çıkardığım sonuç şu olmuştu: Terörün oksijen tüpü medyadır. Terör örgütü bir eylem yapar, fakat medya sayesinde bu bir eylem binlerce eylemin gücüne ulaşır.

Yani, bir terör eylemi medya sayesinde yüzlerce kat çarpan etkisine kavuşuyor.

O zaman “sorumlu yayıncılık” diye kavramsallaştırdığımız bir medya dili gerekiyor.

Peki bu mümkün mü?

Elbette hayır!

AHLAKI VE HUKUKU OLMAYAN “YENİ MEDYA” SORUNU

Çünkü medyanın “haber şehveti”, sorumlu yayıncılığın çok üzerinde. Bununla birlikte artık “medya” üst başlığı altında geleneksel medyanın yanında “yeni medya” olarak nitelendirilen ve ne hukuku ne ahlakı gelişmemiş bir medyadan da söz ediyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin toplumsal barışını koruyamazsak, misafirlerimizi hiç koruyamayız 03 Eylül 2021 | 1.078 Okunma Cumhurla cumhuriyetin arasındaki bağı tahkim etmek… 31 Ağustos 2021 | 1.365 Okunma 1071’den 1922’ye… Sabır, savaş zafer 27 Ağustos 2021 | 1.239 Okunma Sıradan insanların, sıradan sorunları ya da “sen benim kim olduğumu biliyor musun”culardan çektiklerimiz 24 Ağustos 2021 | 1.615 Okunma Promter mi bilgi ekranı mı 20 Ağustos 2021 | 1.696 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar