ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak hayal değil!

Sonbahar günleri, hastalık mevsimi diye bilinir .

Halit Yerebakan
Halit Yerebakan Sabah Gazetesi
13 Ekim 2017 | 217

Sonbahar günleri, hastalık mevsimi diye bilinir. Doğrudur da... Özellikle toplu alanlarda daha fazla vakit geçirilmeye başlanması ve aniden bir ısınıp bir soğuyan hava sıcaklıkları enfeksiyonları kaçınılmaz hale getiriyor. Bağışıklık sistemi, vücudumuzun savunmasından sorumlu askeri birliktir. Bu sistem, bedenin tehdit altında olduğunu hissettiğinde uygun silahları kuşanıp 'düşmanla' mücadeleye girer ve onu alt etmeye çalışır. Tüm canlıların bedeninde yaradılıştan varolan bağışıklık sistemi, doğumdan itibaren çalışmaya başlar. En önemli görevi; hastalıklara sebep olabilecek virüs, patojen ve yabancı maddeleri tanıyarak onlarla mücadele yollarını belirlemektir. Bu sistemin, dostu düşmanı doğru şekilde ayırması gerekir. Aksi halde sağlıklı doku hücrelerini yok etmeye girişebilir. Bağışıklık sisteminin en önemli özelliklerinden biri, genetik faktörlerden fazlaca etkilenmesidir. Buna bir de çevresel faktörler ve yaşam tarzı eklendiğinde hem kontrol edilebilir, hem de zaptı zor bir hal alır. Yaşam tarzınızı değiştirip bazı basit önlemlerle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek ve hastalıklara karşı vücut direncinizi artırmak mümkün. İşte size bağışıklığınızı güçlendirebilmeniz için önerilerim:

1 Mevsim meyve ve sebzeleri en büyük yardımcınız: Bol vitamin ve mineral içermeleri bakımından sebze ve meyve tüketmeniz sağlıklı beslenme adına oldukça önemli. Antioksidandan zengin beslenmek, vücudunuzu temizler ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Sonbaharın vazgeçilmez meyvelerden nar, elma, portakal, kivi, sebzelerden ise lahana, karnabahar, pırasa ve brokoli sizi hastalıklara karşı korumada en büyük yardımcınız olacaktır.

2 Balık sevenler şanslılar: Balık içeriğindeki omega-3 ve diğer faydalı yağlar sayesinde iyi huylu kolesterolün yükselmesini ve kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlar. Sağlıklı bir gelişim ve yaşam için özellikle çocukluk döneminden itibaren balık yeme alışkanlığının kazanılması gerekir...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER