CHP'nin Katar'la sorunu ne?

Katar, Türkiye’ye herhangi bir şart koşmadan yatırım yapan bir ülke. CHP’nin isteği ise iktidarın devrilerek ülkenin onlara teslim edilmesi. ABD’ye, Fransa’ya yahut Almanya’ya bunun için yalvarıyorlar.

CHP’lilerin Katar’la ne sorunu olduğuna geçmeden önce Türkiye-Katar ilişkilerine dair kısa bir özet yapalım. Hem böylece “CHP Katar’ı neden sevmez?” sorusunun da cevabını bulabiliriz.

Katar, 1871’den 1916’ya kadar İngilizlere karşı Osmanlı himayesi ve hilafet sancağı altında olmayı tercih etmiş ve bunun için de Körfez’deki diğer kabilelerle mücadele etmiş bir ülke. Fakat Balkan Savaşlarını verdiği sırada Osmanlı, Körfez’de elinde tutabildiği son yer olan Katar’dan da askerlerini çekmek zorunda kalmış.

Katar bu tarihten sonra İngiliz hakimiyetine girmiş, ta ki 1971’de bağımsız olana kadar.

(Türkiye’nin Katar’la kurduğu iyi ilişkilerin zeminin anlamak adına Prof. Zekeriya Kurşun’un Necid ve Ahsa’da Osmanlı Hâkimiyeti ve Basra Körfezi’nde Osmanlı İngiliz Çekişmesi gibi eserlerine bakılabilir.)

Katar ile ilişkilerin tarihsel derinliği, Körfez ülkeleri arasında özellikle Suud ve BAE ile kıyaslandığında, o gün de bugün de, Türkiye’ye yakınlık duyan bir aile tarafından yönetiliyor olması önemli bir avantaj. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyarbakır Anneleri'nin bozduğu büyük tezgah 28 Ocak 2021 | 143 Okunma Hemşire Şırınga ve CHP medyası 25 Ocak 2021 | 2.003 Okunma Reform ve ittifaklar gündeminden kimler rahatsız? 21 Ocak 2021 | 329 Okunma Sözde genel başkanlık mı bu şimdi? 14 Ocak 2021 | 371 Okunma ‘Tarihin sonu' demişti biri! 11 Ocak 2021 | 470 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar