Bu artık şımarıklık

Star Gazetesi Yazarı Halime Gökçe'nin bugünkü (11.07.2022)''Bu artık şımarıklık'' başlıklı yazısı.

Dün itibariyle İstanbulluların gerçekten çileden çıktığını söyleyebilirim. İstanbul çok uzun zamandır böylesine kifayetsizlerce yönetilmemişti.

Nasıl büyük büyük vaatlerle iş başına geldiklerini biliyorsunuz. Yapacağız dedikleri hiçbir şeyi yapmadıklarını da İstanbullular artık çok iyi biliyor.

İş başına geldiklerinin üzerinden 3,5 yıl geçti, fakat taş taş üstüne koymadılar.

Ne mi yaptılar?

İşinde gücünde insanları işten attılar.

14 bin İBB personeli sosyal medyalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekledikleri için işten atıldı. Bunların yerine 40 bin yeni partili işe alındı. İşe alımlar ittifak dağılımına göre CHP, İyi Parti, HDP ve diğerleri şeklinde pay edildi. Bazı dernekler üzerinden PKK'ya yakın isimler İBB'de istihdam edildi. İBB bütçesi altyapı yatırımlarına değil yandaş istihdamına ayrıldı.

Başka ne yaptılar?

Tabii ki temel atmama törenleri yaptılar. İhalesi yapılmış, temeli atılmış ama yapımı için daha çok para gereken işleri temel atmama törenleriyle iptal ettiler. Neymiş efendim, İstanbul'un böyle bir tesise ihtiyacı yokmuş. "Yapraklar bile beni alkışlıyor" diyerek biyolojik arıtma tesisinin yapımını durdurduğunu ilan etti.

Zaten yapımı tamamlanmış Kurbağalıdere ıslah çalışmasını ise kendi yapmış gibi defalarca paylaştı.

Arıtma tesislerini tam randımanlı çalıştırmadıkları için ve yenilerini eklemedikleri için Haliç, İmamoğlu zamanında yeniden kokmaya başladı. Maliyet ve emek isteyen bu işlerle ilgilenmek yerine eşi hanımefendi ile tenis maçı yapmak için Haliç'e yüzen kort inşa ettirdi.

Fotoğraflar ve reklam filmi çekildikten sonra kort kaldırıldı.

Başka neler yaptılar, neler yapmadılar?

"Dünyanın aynı anda en çok metro yapılan kenti."

Bu sloganı herkes Kadir Topbaş zamanından bilir. İstanbul 20 yıl önce tek metro hattı olan bir büyük şehir iken her yıl yeni hatlar eklenmek suretiyle yeraltı ulaşımı hattan entegre bir ulaşım ağına dönüştü. İstanbul gerçekten de aynı anda en fazla metro yapan şehir oldu. Ama bu başarı tabii ki İmamoğlu'nun başarısı değil.

İmamoğlu yapımına başlanmış Sancaktepe-Yenidoğan Metro hattını durdurdu. Tüneli açılmış, durak çıkışı hazır olan metro hattı, yurtdışı kredi başvurusuna müsaade çıkmadığı için İmamoğlu tarafından iptal edildi. Tünelin ağzı kamyonlar dolusu hafriyat dökülerek kapatıldı. Mazeret olarak da Cumhurbaşkanlığından onay çıkmadığı yalanı dolaşıma sokuldu. Oysa metronun ilk başvurusu sırasında da dış borçlanma olmaksızın yapılabilir denilmiş ve bunun üzerine öz kaynakla yapımına başlanmıştı. İBB AK Parti'deyken öz kaynakla yapımı devam eden metro hattı CHP'li İBB döneminde iptal edildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
6'lı muhalefetin koalisyon önerisi 05 Aralık 2022 | 232 Okunma 'Türkiye Yüzyılı'nın kilometre taşları: Birlik, İrade, Zafer! 28 Kasım 2022 | 128 Okunma İyi Parti masadan kalkar mı? 21 Kasım 2022 | 484 Okunma Masanın cumhurbaşkanı adayını Erdoğan belirlesin istiyorlar 07 Kasım 2022 | 475 Okunma Erdoğan'ın politik enerjisi: ‘Türkiye Yüzyılı' 31 Ekim 2022 | 194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar