Orta vadeli planda olmayanlar

Herkes Orta Vadeli Plan’ın fiyat istikrarı ve ekonomik hedefler bölümüne takılıyor ama planın çok daha önemli başlıkları var.Özellikle şu dört konu yaşamsal önemde: Sanayide yerli üretim...

Herkes Orta Vadeli Plan’ın fiyat istikrarı ve ekonomik hedefler bölümüne takılıyor ama planın çok daha önemli başlıkları var.

Özellikle şu dört konu yaşamsal önemde: Sanayide yerli üretim, gıdada arz güvenliğinin sağlanması, hizmet ihracatının desteklenmesi ve dijital dönüşüm. Devletin bu konularda bilinçli olduğunu görmek memnuniyet verici.

Dijital dönüşüm konusu veri yönetimi ve siber güvenlik ile iç içe ele alınmış. Doğru bir yaklaşım ama, eksikli. En başa yapay zekanın ve makine öğrenme süreçlerinin konulması gerekirdi. İlk revizyonda, başlıklar arasına yapay zeka stratejinin de eklenmesi iyi olacaktır.

Planın büyüme ve enflasyon hedefleri genel olarak gerçekçi bulundu ve olumlu karşılandı. 2026 itibarı ile yaklaşık 15 bin Dolarlık kişi başı milli gelire ulaşma hedefi gerçekten heyecan verici.

Ancak bu işin bölüşüm kısmı ne olacak? Planda buna dair bir vurgu yok. Türkiye ekonomisi yirmi yıldır dünyanın en çok büyüyen ekonomilerinden biri. Fakat özellikle son on yıldır gelir adaleti bozuluyor.
Bölüşüm adaletini gösteren Gini katsayısını 2006-2010 yılları arasında 40’ın altında, 38’ler düzeyinde tutmayı başarmıştık. Bugün bu katsayı 42’nin üstünde seyrediyor. Yani Türkiye gelir bölüşümü açısından her geçen gün daha adaletsiz bir toplum oluyor.

Pandemi sonrası piyasalarda yaşanan gelişmeler hepimize acı bir gerçeği gösterdi: Zenginler ve şirketler sadece kendi ceplerini düşünüyorlar. Büyüyen pastadan her zaman en büyük payı onlar aldığı gibi paylaşmaya da hiç yaşamıyorlar. Bunun için sade vatandaş, ekonominin ne kadar büyüdüğünden ziyade kendisinin bu refahtan pay alıp alamayacağına bakıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İçimizdeki Taşnakçılar 29 Eylül 2023 | 892 Okunma Emeklilere hakaret etmeyi bırakın 27 Eylül 2023 | 2.665 Okunma Karabağ zaferi KKTC’nin önünü nasıl açtı? 25 Eylül 2023 | 1.269 Okunma Faiz kötüdür. Nokta! 22 Eylül 2023 | 2.042 Okunma Halk mağdur, zenginler keyifli 20 Eylül 2023 | 1.210 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar