Kurtların ve kuzuların seçimi

Demokrasi, iki kurt ve bir kuzunun akşam yemeğinde ne yiyeceklerini oylamasıdır.Bu söz kime ait bilmiyorum ama, Batı tipi çağdaş demokrasiyi çok güzel tarif ediyor. Tabii ki oy verenlerin çoğu kuzular ama kanunlar kurt...

Demokrasi, iki kurt ve bir kuzunun akşam yemeğinde ne yiyeceklerini oylamasıdır.

Bu söz kime ait bilmiyorum ama, Batı tipi çağdaş demokrasiyi çok güzel tarif ediyor. Tabii ki oy verenlerin çoğu kuzular ama kanunlar kurt kanunu.

Tepeden tırnağa silahlanmış, zengin ülkelerin yoksul olanları kafasına göre itip kaktığı, ülkelerin içinde de zenginlerin yoksullara aynısını yaptığı bir düzen. Herkes kapitalizmde tek kutsalın para olduğunu biliyor ama kimsenin bunu açıkça itiraf etmeye niyeti yok. Çünkü para söylenebilecek tüm sözleri satın alıyor, satın alamadıklarını da susturuyor.

Bu yazının yazıldığı saatlerde Türkiye hala oy kullanıyordu. Seçimin sonucu ne olursa olsun tüm oyun kurtların kanununa göre oynandı. Bizler de “kuzu kuzu” o oyuna dahil olduk.

Abartıyor muyum? Tüm seçim sürecine damga vuran şeyin para olduğunu inkar edebilir miyiz? Ekrem İmamoğlu’nun adamlarının üst üste dizip kule yaptığı kirli para ile değil bir, on seçim kazanılır. Değil bir, on CHP ele geçirilir.

İYİ Parti’nin il başkanı, “CHP’liler başkan adaylarımıza çekilmeleri için rüşvet teklif etti.” diyor. “YRP’nin tüm kampanyasını İmamoğlu fonladı.” deniliyor. Para o kadar çok ki desteği garantilemek için Kandil’e, PKK’ya bile göndermişler! Ben söylemiyorum, Türkiye Cumhuriyeti’nin en yetkili ismi söylüyor! E ama bugüne kadar neden hiç müdahale edilmemiş? Demek ki birileri bu “para ilişkilerine” dokunulmasını engelliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu kızlar neden babasız? 22 Nisan 2024 | 5.025 Okunma Fahiş fiyatta iş halka kaldı 19 Nisan 2024 | 1.499 Okunma Herkesin ihtiyacı ıstakoz! 17 Nisan 2024 | 2.586 Okunma Çok güzelsin ama, kimse seni sevmiyor 15 Nisan 2024 | 1.876 Okunma CHP ve İBB’de rüşvetin ‘en tepe yöneticisi’ kim? 08 Nisan 2024 | 3.272 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar