Holokost ve Gazze: İki soykırım, tek arka plan

1941-45 yılları arasında gerçekleşen Yahudi soykırımını, yani Holokost’u o güne dek benzeri görülmemiş bir suç yapan asıl sebep, belirli bir etnik gruba yönelmiş olması değildi. Ki zaten...

1941-45 yılları arasında gerçekleşen Yahudi soykırımını, yani Holokost’u o güne dek benzeri görülmemiş bir suç yapan asıl sebep, belirli bir etnik gruba yönelmiş olması değildi. Ki zaten soykırım sadece Yahudileri hedef almadı. Çingeneler, komünistler, eşcinseller, akıl hastaları ve fiziksel engelliler de soykırımın kurbanları arasındaydı.
Dolayısı ile soykırım, etnik yönelimden ziyade, en temelde yatan üç etken sebebi ile özel bir suç haline geldi:
Bu sebeplerin ilki Nazilerin ideolojisidir.
Naziler, cinayetlerini gizleme gereği duymadılar., hatta bir zorunluluk olarak kabul ettiler. Toplu kırımı Alman toplumuna meşru gösterecek bir ideolojik arka plan ürettiler. Alman aydınları, Alman sanatçıları, Alman kültür kurumları ve bir bütün olarak Alman siyaseti “nihai çözüm” fikrini sahiplendi. Soykırımın sadece -sözde- ahlaki gerekçeleri değil, sembolleri ve dili de açıkça üretildi ve Almanya’ya egemen kılındı.
İkinci etken soykırımın hukuksal boyutudur.
Naziler, cinayetlerinin tamamını yasalara uygun şekilde yaptılar. Alman meclisi Reichstag, soykırım için gerekli yasaları üretti, Nazi yürütme organı tüm cinayetleri yasal hale getirecek kararnameleri çıkardı. Bu dönemde soykırımı yasal hale getiren 19 tane temel yasa ve bunlara bağlı sayısız düzenleme yapıldı.
Üçüncü ve belki de en dehşet verici sebep ise soykırımın teknolojisidir.
Naziler, Yahudileri rastgele öldürmediler. “Verimli bir imha” için bilim ve tekniğin sunduğu tüm imkanlardan yararlandılar. Özel yönerge ve iş akış talimatları oluşturdular. En etkin kimyasal/biyolojik öldürme yöntemlerini geliştirdiler.

İSRAİL, NAZİLER İLE AYNI YOLDA Bugün, İsrail...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yamyam müdür bey! 01 Mart 2024 | 1.499 Okunma Dansçı öğretmen hanım 28 Şubat 2024 | 2.725 Okunma Kokain Sepeti Nokta Com 26 Şubat 2024 | 1.006 Okunma Artizlerin gözdesi devlet memuru! 23 Şubat 2024 | 4.040 Okunma Patronların hiç mi kusuru yok? 21 Şubat 2024 | 1.686 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar