Hayat pahalılığı ve yerel seçim

Bir arkadaş “emekliler ne yapacak” diye soruyor. Bu sorunun iki anlamı var. Birincisi, bu kadar maaşla ne yapacaklar, ayın sonunu getirmeyi nasıl başaracaklar? İkincisi, yerel seçimlerde ne yapacaklar? İçine itildikleri geçim...

Bir arkadaş “emekliler ne yapacak” diye soruyor. Bu sorunun iki anlamı var. Birincisi, bu kadar maaşla ne yapacaklar, ayın sonunu getirmeyi nasıl başaracaklar? İkincisi, yerel seçimlerde ne yapacaklar? İçine itildikleri geçim sıkıntısı onların oy tercihlerini etkileyecek mi?

Sosyal medyada kendi takipçilerime sordum. Emekli maaşları ile ilgili ankete 15 bin kişi katıldı. Katılımcıların %75’i emekli maaşlarına yapılan zammı düşük bulduklarını söyledi. Üstelik, bu insanların hepsi emekli değil. Sadece emekliler arasında böyle bir anket yapsak belki de %100’e yakın bir sonuç çıkacaktı.

“Türkiye’nin en önemli sorunu nedir” diye sorduğum ankete ise 10 binden fazla insan katıldı. %59 ile hayat pahalılığı birinci sırada çıktı. Anketi, şehitler verdiğimiz terör saldırılarından hemen sonra yapılmış olmama rağmen terör sorunu %30 ile hayat pahalılığının gerisinde kaldı.

Yine sosyal medya üzerinden bir de açık uçlu soruşturma yaptım. İnsanlara “emekli maaşlarına yapılan zam oy tercihinizi etkileyecek mi” diye sordum. 3 bin 200’den fazla yanıt geldi. İnsanların yarısından çoğu oy tercihlerinin değişmeyeceğini söyledi. Yaklaşık %25’lik bir kısım ise “oy tercihimi etkileyecek” diye yanıt verdi. Daha ilginci, “benim oyum değişmez ama çevremde çok fazla tepkili insan var” diyenlerin göze çarpmasıydı. Bu soruya yanıt verenlerin de sadece emekliler olmadığını belirtelim. Sadece emekliler olsaydı, “oy tercihim değişir” diyenlerin oranı da daha fazla olurdu sanıyorum.

Beni her kesimden insan okumakla beraber, çoğunluğun Cumhur İttifakı seçmeni muhafazakar-milliyetçi insanlar olduğunu biliyorum. Açık uçlu yanıtlardan ve yorumlardan anlıyorum ki bu soruşturmalara yanıt verenlerin çoğunluğu da bu görüşteki insanlardır. Sosyal medyadaki takipçilerim arasında emeklilerin oranı ise azdır. Çünkü emekliler X platformunu en az kullanan kesimdir.

Sosyal medya üzerinden topladığım yanıtlar, sokaktaki gözlemlerim ile örtüşüyor. Her gün çarşı pazarda gezme fırsatım oluyor. İnsanların büyük bölümü hayat pahalılığından şikayetçi. Pahalılık karşısında en çok ezilen iki kesim ise emekliler ve özel sektör çalışanları.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Patronların hiç mi kusuru yok? 21 Şubat 2024 | 1.502 Okunma Distopya kurbanı ilk Türk: Özgür Özel 19 Şubat 2024 | 1.817 Okunma Katilleri durdurun, hayvan haklarını Anayasa’ya alın 16 Şubat 2024 | 284 Okunma Kapitalizm yürüyor, devletler seyrediyor 14 Şubat 2024 | 720 Okunma PKK’dan onaylı Ülkücü! 09 Şubat 2024 | 7.963 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar