Faiz kötüdür. Nokta!

Ekonomi yönetimimize kalırsa faizler yükseldikçe fiyatlar düşecekti. Hiç de öyle olmadı. Aksine, fiyatlar hiç görülmedik bir hızla yükselmeye devam ediyor.Gıda, kira, okul harcamaları… El yakmayan bir...

Ekonomi yönetimimize kalırsa faizler yükseldikçe fiyatlar düşecekti. Hiç de öyle olmadı. Aksine, fiyatlar hiç görülmedik bir hızla yükselmeye devam ediyor.

Gıda, kira, okul harcamaları… El yakmayan bir kalem yok. Ucuz olan tek şey maaşlar.

Enflasyon karşısında maaşı erimeyen kesim yok ama, emeklilerin maaşı artık eriyemeyecek bir noktada. 7 bin 500 Lira ile bir ay nasıl geçinilir kimseler düşünmüyor. Emeklilere yılbaşında yüzde elli zam yapılacak diye güya müjdeli haberler yapılıyor. İnsaf edin efendiler, bu insanlar Haziran ayından beri iki kuruş zam bekliyor. Eylül olmadı Ekim’de verelim, Ekim’de olmadı yılbaşına kalsın… Olacak iş mi Allah aşkına?

Peki faizler artınca iş dünyası memnun olacak mı dersiniz? Memnun olan tek bir kesim var: Piyasa oyunlarıyla ve faizle para kazananlar. Bunun dışındaki herkes tedirgin, herkes mutsuz.

Çünkü Türkiye’deki küçük-orta ölçekli işletmelerin büyük çoğunluğu değişken faizli (rotatif vb.) krediler ile dönüyor. Faizler arttıkça bu kredilerin maliyeti de artıyor. Küçük şirketlerin bilançoları açık veriyor. Özellikle sermaye gücü zayıf olanlar nereye kadar nefes alabilirler belli değil.

Faiz üretimin de adaletin de düşmanıdır. Faizle düze çıkan bir ülke dünyada yok. Faizi bir tek Batılı emperyalist ülkeler seviyor, çünkü dünyanın tefeciliğini onlar yapıyor. Bunu daha önce milyon kez söyledik, şimdi de söylüyoruz, ve söylemekten bıkmayacağız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çiftçiyene gerek var, üçkağıtçılarımız var 01 Aralık 2023 | 504 Okunma ‘Temiz eller’ gerçekleşecek mi? 29 Kasım 2023 | 748 Okunma MASAK ve Maliye ne iş yapıyor? 27 Kasım 2023 | 2.131 Okunma Türkiye denizi geçip derede boğuluyor 24 Kasım 2023 | 1.328 Okunma Diana neden öldü? 22 Kasım 2023 | 1.357 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar