Diana neden öldü?

Netflix’in İngiliz Kraliyet ailesini konu edinen dizisinin son sezonu yayına girmiş. Bu sezonun odağında Leydi Diana ve onun ölümü var. Anlaşılan o ki Netflix, İngiliz müesses nizamının canını pek sıkmayacak...

Netflix’in İngiliz Kraliyet ailesini konu edinen dizisinin son sezonu yayına girmiş. Bu sezonun odağında Leydi Diana ve onun ölümü var. Anlaşılan o ki Netflix, İngiliz müesses nizamının canını pek sıkmayacak bir senaryoyu tercih etmiş. Bilinen resmi hikaye… Sevgilisi Dodi El Fayed ile Paris’teki otelden çıktılar, kendilerini taciz eden paparazziler yüzünden şoför kontrolü kaybetti ve ölümcül kaza gerçekleşti. Bu arada şoförün alkollü olduğuna dair bir ima da araya sıkıştırılmış.

İsteyen İngilizlerin evire çevire anlattığı tüm masallara inanabilir. Ama İngiltere’nin bir yalan ve yağma imparatorluğu olduğunu bilenler açısından o kanaldan gelen her ses şüphelidir. İşte bakın, en yakın örnek Gazze. Gözlerimizin önünde gerçekleşen bir soykırım var ve İngiltere, nasıl da hiçbir şey yokmuş gibi davranıyor! Bir diğeri Ukrayna-Rusya savaşı. İngiltere’nin ateşkesin olmaması için gösterdiği üstün çabanın sonucu fazladan 100 bin insan öldü! Ve İngiliz politikacıların iki lafından biri barış, demokrasi, güvenlik falan… Böyle bir yalan devletinin Diana konusunda doğruyu söyleme ihtimali pek zayıf.

Peki o zaman işin aslı ne? Diana’nın ölümü bir kaza değil de sabotaj veya cinayet olabilir mi? Kesin gerçekleri hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Çünkü ne Britanya güvenlik servisi ne de Fransız polisi işin üzerine bu şekilde gitmediler. “Kaza olmuş vah vah vah, oldu bitti Maşallah” deyip dosyayı kapattılar. Oysa bu kadar önemli bir insanın ölümünün geniş kapsamlı soruşturmalara konu olması gerekirdi. Demek ki bir güç öylesi soruşturmaları istemedi!

Diana söz konusu olduğunda medya, işin daha çok magazin boyutuna ışık tuttu. Halbuki Diana’yı Britanya açısından tehlikeli kılan asıl şey, ilişkileri değil siyasi hamleleri idi. Boşandıktan sonra hızla sivrilen bir barış elçisi figürüne dönüştü. Sosyal konularda boy göstererek tüm dünyayı etkileyebilecek bir güce erişti. Diana’nın ne eğitimi ne de psikolojisi bu işlere kalkışması için yeterliydi. Büyük olasılıkla arkasında onu destekleyen bir başka güç vardı.

Diana’nın ölümü de büyük ihtimalle bu iki gücün bir hesaplaşması idi. Kazanın soruşturulmasını istemeyen güç, Diana’nın arkasındaki güce kesin ve ölümcül bir mesaj göndermişti.

Uçarı aşk masallarına takılmadan, dönemin tarihsel olaylarını, İngiltere’nin, Almanya’nın ve ABD’nin o günkü pozisyonlarını iyi okuyan bir göz, bu güçlere dair ilginç bazı çıkarımlara varabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Artizlerin gözdesi devlet memuru! 23 Şubat 2024 | 331 Okunma Patronların hiç mi kusuru yok? 21 Şubat 2024 | 1.674 Okunma Distopya kurbanı ilk Türk: Özgür Özel 19 Şubat 2024 | 1.820 Okunma Katilleri durdurun, hayvan haklarını Anayasa’ya alın 16 Şubat 2024 | 284 Okunma Kapitalizm yürüyor, devletler seyrediyor 14 Şubat 2024 | 721 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar