Dansçı öğretmen hanım

Örgün eğitim kurumlarında eğitim gören 20 milyondan fazla öğrencimiz var. Çoğu Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla. Bizim için de az bir rakam değil, nüfusumuzun dörtte biri her gün düzenli olarak okula...

Örgün eğitim kurumlarında eğitim gören 20 milyondan fazla öğrencimiz var. Çoğu Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla. Bizim için de az bir rakam değil, nüfusumuzun dörtte biri her gün düzenli olarak okula gidip geliyor. Milli Eğitim en büyük bakanlık. 74 bin okulumuz, 700 bin dersliğimiz, 1 milyon 200 bin öğretmenimiz var.
Lakin eğitim konusunu pek az konuşuyoruz! Her fırsatta “eğitim şart” demeyi biliyoruz ama, o şartın nasıl yerine getirileceğini pek umursamıyoruz.
“Eğitim bizim işimiz mi, eğitimciler konuşsun” diyenler çıkabilir. İyi de kardeşim savunma sanayi sizin işiniz mi sabahtan akşama füze, uçak konuşuyorsunuz, futbol sizin işiniz mi konuşmalara tartışmalara doyamıyorsunuz, ekonomi sizin işiniz mi hepiniz iktisatçı gibisiniz Maşallah?
Şaka bir yana, insan hayata dair her konuyu tartışıp konuşur. Neyi tartışıp neyi görmezden geldiğimiz, bizim önceliklerimizi gösterir. Eğitimi konuşmuyoruz, çünkü önemsemiyoruz.
Hepimiz çocuklarımızı okullara gönderiyoruz, ama önemsediğimiz şey eğitim değil, çocuklara çizdiğimiz maddi hedefler. Eğitimin bir araç olduğu doğrudur fakat, aracın kendisi de üzerine düşünülmeyi hak eder. Doğru tasarlanmayan bir araçla yola çıkarsanız ya hedefe ulaşamazsınız ya da hedefe ulaştığınızda onu en baştan yanlış tayin ettiğinizi anlarsınız.
Doğrusunu isterseniz, okullarda sorulan “bu öğrendiklerimiz hayatta ne işimize yarayacak” sözü kadar ahmakça bir söz daha zor bulunur. Bu ahmaklığın felsefeleşmiş hali, “okul hayat için öğretir” mottosudur. Ahmakçadır, çünkü en baştan okulun hayat dışında bir yer olduğu varsayımına dayanır. Oysa okul, hayata hazırlık yapılan yer değil, hayatın kendisidir. Birincisi, insanlar hayatlarının başında değil, her döneminde öğrenebilirler. İkincisi, hayatın bir parçası olarak okul, onu şekillendirme gücüne sahiptir. Dünyayı şekillendiren amillerden biri de okulda öğrendiklerimiz/öğrettiklerimizdir.
Bunun için eğitimi sadece konuşmak yetmez. İçeriğini, ekonomisini, felsefesini, hedeflerini ta...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP ve İBB’de rüşvetin ‘en tepe yöneticisi’ kim? 08 Nisan 2024 | 2.932 Okunma Ne tükürükmüş be! 05 Nisan 2024 | 1.284 Okunma Ekonomiyi aldılar, şimdi Erdoğan’ı istiyorlar 03 Nisan 2024 | 5.522 Okunma Kurtların ve kuzuların seçimi 01 Nisan 2024 | 1.850 Okunma ‘Atatürkçülerin’ Meryem Ana ile imtihanı 29 Mart 2024 | 3.127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar