‘Dava’ mı, o da ne?. Siyasette siyasetin kuralları geçerlidir.. Bize zamanı geldiğinde ceketini alıp gidecek siyasetçiler lazım…

Günümüzde siyaseti ‘dava’ olarak görenler var, onları kesinlikle yadırgamıyorum; fakat yıllarını siyasi gelişmeleri gözleyerek geçirmiş biri olarak bu tür bir yaklaşımın doğru olmadığını da biliyorum.

Partilere bir ‘dava’ adına destek verenler her dönemde vardır, ancak siyasi hayatın içerisinde yer alan kişi ve kadrolar çok daha esnek davranırlar ve ağızlarından ‘dava’benzeri sözcükleri eksik etmeseler bile, aldıkları kararlar dünyadaki ve ülkelerindeki güncel durumun gereklerine uygun olur.

Çok partili ortamda yaşadığımız son 70 yılda, tek başına veya koalisyon halinde iktidar olmuş -sağ-sol fark etmez- siyasi partileri gözünüzün önüne getirin, bu tespitimin doğru olduğunu anlayacaksınız. Yalnızca AK Parti’nin 18 yıllık iktidarı bile ‘dava’ sözcüğüyle fena halde çelişen aynı konuya farklı politik yaklaşımlarla doludur.

‘Dava’ sözcüğü siyasette çelişkili davranışları kitlelere açıklama mazereti olarak işe yarar.

İddialarla uygulamalar çeliştiğinde, “Ne yapalım, dava için o gün böyle davranmak gerekiyordu” mazereti olarak…

Eğer gerçekten ‘dava’ sözcüğüyle o sözcüğün içerdiği anlam kast ediliyor olsaydı, siyasi hayat içerisinde yer alanlar, yola birlikte çıktıkları ve varlıklarından dönemsel olarak yararlandıkları arkadaşlarından bizde rastlandığı kadar kolay vazgeçerler miydi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
I have a tale to tell for anyone with sincere intentions… 18 Ekim 2019 | 89 Okunma “Ne oldu?” sorusunu samimiyetle soranlar aradıkları cevabı belki bu yazımda bulabilirler… 18 Ekim 2019 | 16.130 Okunma Trump is changing his country drastically, is he going to be the last chief commander of the USA? 17 Ekim 2019 | 26 Okunma Kahinlere inanmam, fakat Trump’ı gözlerken “ABD’nin son başkanı” olacağı kehanetini yabana atamıyorum… 17 Ekim 2019 | 8.100 Okunma I remember a movie I know President Erdoğan watched, a movie he seems to have forgotten entirely… 16 Ekim 2019 | 22 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 2 yorum