ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bölgede ne oluyorsa İsrail’in güvenliğini sağlamlaştırmak için oluyor… Anlayalım artık…

ABD başkanı Donald Trump‘ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton Türkiye’ye gelmeden önce İsrail’e uğradı ve orada bugün bizim gazetelerde haberlerini okuyacağınız ilginç açıklamalar yaptı .

Fehmi Koru
Fehmi Koru Fehmi Koru
07 Ocak 2019 | 9.0 K

ABD başkanı Donald Trump‘ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton Türkiye’ye gelmeden önce İsrail’e uğradı ve orada bugün bizim gazetelerde haberlerini okuyacağınız ilginç açıklamalar yaptı.

Gerçi bizim gazeteler açıklamanın PYD/YPG tarafına ağırlık veriyorlar, o da önemli, ancak asıl ilginç olan İsrail’e verdiği güvence. Hatta PYD/YPG’ye sahip çıkarken bile İsrail’i düşünerek bunu yapmakta Bolton

Aslında Bolton‘un İsrail’de bir değil iki ayrı açıklaması oldu. İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu ile henüz görüşmemişken, gazetecilere, Suriye’den askerlerini çekmeden önce ABD’nin Kürt savaşçıların (yani YPG/PYD’nin) güvenliğinin garantisini Türkiye’den isteyeceğini söyledi Bolton. Görüşme sonrası yapılan ikili basın toplantısında ise, Bolton, ülkesinin İsrail’i en yakın müttefik olarak tanıdığını ve Suriye’den çekilmenin ancak İsrail’in güvenliği sağlandıktan sonra olacağını bildirdi.

Döndüğünde Suriye’den çekilme işini Trump ile bir kez daha konuşacakmış Bolton; basın toplantısında onu da söyledi.

Şaşırtıcı mı? Hiç değil. ABD yönetiminde ‘İsrail yanlısı’ bilinen isimlerin en başında John Bolton geliyor. Ülkesini Birleşmiş Milletler’de temsil ederken (2005-2006) bu eğilimini fazlasıyla belli ettiği gibi, ulusal güvenlik danışmanı olarak atanmasından (Nisan 2018) hemen önce Fox-TV‘de yorumculuk yaparken de bütün açık sözlülüğüyle gönlünün hangi ülkeden yana olduğunu izleyicilerle paylaşmıştı.

Fox-TV yorumculuğu sırasında Türkiye’ye ve bizzat Tayyip Erdoğan‘a karşıt görüşler serdettiği gibi, 15 Temmuz uğursuz darbe girişimi sırasında da, ekrandan “Kalbimde Erdoğan için merhamet yok, devrilirse tek bir gözyaşı bile dökmem. Onun ABD’nin dostu olduğuna inanmıyorum” sözlerini sarf edebilmişti.

Devamını Oku