Siyasi pazarlamada başarı sağlayan 9’lu formül

24 Haziran seçimleri öncesinde tüm partiler iletişim çalışmalarına ağırlık verdiler. Liderlerin yurt çapındaki toplantıları, sahadaki teşkilalatlara canlılık getiriyor. Seçmenler yavaş...

24 Haziran seçimleri öncesinde tüm partiler iletişim çalışmalarına ağırlık verdiler. Liderlerin yurt çapındaki toplantıları, sahadaki teşkilalatlara canlılık getiriyor. Seçmenler yavaş yavaş görüşlerini oluşturuyorlar. Çok yakında adayların ve partilerin reklam kampanyaları başlayacak. Bayraklar, balonlar, afişlerle büyük bir görüntü karmaşası yaşanacak. Kitlesel mecralardaki iletişimde de, mesajlar ve vaatler içiçe geçecek. İletişim çalışmaları aslında partilerin ve adayların ayrışmasına pek de yardımcı olmayacak. Geçmişteki iletişim çalışmalarından bir çıkarsama yapacak olursam, bu seçim döneminde de reklamların çoğunun yaratıcılıktan uzak, klişelerle dolu posterlere benzeyen çalışmalar olacağını söyleyebilirim.

Bu bağlamda, milletvekili adaylarının kendi konumlandırmalarını ve iletişim çalışmalarını aşağıdaki listenin ışığında gözden geçirmelerinde yarar olabileceği insancındayım.

Neler gerekli?

1. Hakiki olmak

İnsanlar doğal olan ve kendisini rahatlıkla ortaya koyan kişilere kendilerini yakın hissederler. Bu yüzden, her şeyden önce olduğu gibi görünmek ve göründüğü gibi olmak gerekir.

2. Tutarlılık

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Google 20 yaşında ve 800 milyar dolar değerinde 27 Eylül 2018 | 223 Okunma Dijital ekonominin geleceği ne olacak? 20 Eylül 2018 | 128 Okunma Kameralar, ekranlar, gözlükler ve videolardan oluşan bir geleceğe hazır mıyız? 13 Eylül 2018 | 101 Okunma Organik pazarlama dönemi 06 Eylül 2018 | 96 Okunma Satışa giden yol duygulardan geçiyor 30 Ağustos 2018 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar