Sadakat programları dönemi kapanıyor mu?

Şirketlerin özel kartlar, kuponlar, puanlar ve ödüllerle müşterileriyle olan ilşkilerini sıcak tuttuğu sadakat programlarının etkisi azalıyor mu? Dijital teknolojiler ve yapay zeka, müşteri ilişkilerini nasıl...

Şirketlerin özel kartlar, kuponlar, puanlar ve ödüllerle müşterileriyle olan ilşkilerini sıcak tuttuğu sadakat programlarının etkisi azalıyor mu? Dijital teknolojiler ve yapay zeka, müşteri ilişkilerini nasıl etkiliyor? Son yıllarda bu sorular sıklıkla soruluyor. Dünyanın en büyük iletişim gruplarından J. Walter Thompson bünyesindeki The Innovation Group’un yayınladığı “The Future of Loyalty” (Sadakatin Geleceği) başlıklı bir rapora göre, sadakat programları hala çok önemli. Yapay zeka döneminde şirketler çok daha verimli ve etkisi yüksek çalışmalara imza atabiliyorlar. Müşteri ilişkileri yönetimi, dijital teknolojilerin desteğiyle daha da gelişiyor ve verimliliği artıyor. IRI Worldwide tarafından 2017’de yapılan bir araştırma, tüketicilerin yüzde 74’ünün mağaza seçimlerini sadakat ya da indirim programına göre yaptığını ortaya koyuyor. Bu programlar gençler tarafından da çok önemseniyor. Milennials’ın yüzde 79’u güçlü sadakat programları ya da indirim talep ediyor.

Finansal risk

Deloitte’un Temmuz 2017 Tüketici Raporu'na göre, geleneksel sadakat programları şirketlere giderek daha yüksek mali yük getiriyor. Hatta, bu tür programlar uzun vadede şirketler için finansal bir risk kalemi oluşturabiliyor. Sadakat programları yürüten TCC Global’ın yöneticilerinden Bryan Roberts, kâr marjlarının hızla düştüğü bir ortamda, müşterilere verilen ödüllerin maliyetinin de en düşük seviyelere inmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Baringa tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma, müşteri bilgilerini paylaşan ya da çaldıran şirketlerin müşterilerini kaybetme riskinin yüze 55’lere çıktığına dikkat çekiyor. Örneğin, Axios’un anketine göre, Cambridge Analytica skandalı sonrasında, Facebook’un müşteriler nezdindeki beğenilirliği, Ekim 2017 ve Mart 2018 arasında, 28 puanlık bir düşüş yaşamış. Ancak, tüm risklerine rağmen, veritabanı yönetimi çok önemli bir başarı faktörü. Müşteri bilgileri, hem eldeki müşterileri tutmak hem de beklentiler konusunda bilgi sahibi olmak açısından büyük önem taşıyor.

Duygusal sadakat

Bryan Roberts’a göre, bir şirketin başarıısı için en önemli nokta duygusal sadakat. Müşteriler, kendilerine sunulan indirimler, kuponlar, fırsatlardan hoşlanıyorlar ama en çok o ilişkide ne hissettiklerine bakıyrolar. Örneğin, mağazının içindeki ortamın dostça ve güler yüzlüolması, şirketin çevreye ve topluma saygılı davranması, tedarikçileriyle sağlam ilişkiler kurması müşteriler için artı değer kaynağı oluyor.

Esneklik beklentisi

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Google 20 yaşında ve 800 milyar dolar değerinde 27 Eylül 2018 | 225 Okunma Dijital ekonominin geleceği ne olacak? 20 Eylül 2018 | 137 Okunma Kameralar, ekranlar, gözlükler ve videolardan oluşan bir geleceğe hazır mıyız? 13 Eylül 2018 | 102 Okunma Organik pazarlama dönemi 06 Eylül 2018 | 96 Okunma Satışa giden yol duygulardan geçiyor 30 Ağustos 2018 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar