Nebi, Resul ve Peygamber

İslam’ın bir iman bir de amel yönü olduğu bilinir. Birisi iman, diğeri İslam kelimeleriyle ifade edilir. Kelime olarak aralarındaki farkı söz konusu etmediğimizde mümin, aynı zamanda müslim/müslüman, müslim...

İslam’ın bir iman bir de amel yönü olduğu bilinir. Birisi iman, diğeri İslam kelimeleriyle ifade edilir. Kelime olarak aralarındaki farkı söz konusu etmediğimizde mümin, aynı zamanda müslim/müslüman, müslim de aynı zamanda mümindir. İnanma ve inandığı ile amel etme yönleri kastedildiğinde ise aralarındaki farka işaret edilir.

Ama bu dinin özel adı iman değil ‘İslam’dır. Bu da İslam kelimesinin ikisini birden kapsadığını gösterir. Belki onun için ‘iman’ büyük harfle yazılmaz da ‘İslam’ büyük harfle yazılır.

Resulüllah’ın (sa) hadisi şeriflerine dayanarak iman için olmazsa olmaz esaslar ‘Amentü’ metniyle anlatılır. ‘Amentü’de sayılan altı iman esası Resulüllah’ın bir hadisidir. Bir başka hadiste de bizim İslam’ın şartları dediğimiz ameller sayılır.

Mümin ve Müslüman olma öncelikle Allah’a imanla başlar....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Sakın terk-i edepten, kûy-i mahbub-ı Huda’dır bu” 10 Ekim 2021 | 181 Okunma Edeple itaat ikiz kardeştir kibre kibir sadakadır 08 Ekim 2021 | 429 Okunma Organ naklini ve beyin ölümünü yeniden düşünmek 03 Ekim 2021 | 345 Okunma Medeniyet edeple kurulur, edeple sürdürülür 01 Ekim 2021 | 55 Okunma Edep ahlakın sanata dönüşmüş halidir 26 Eylül 2021 | 75 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar