Türkiye-Rusya ve Azerbaycan arasında işbirliği

Dün Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversite’sinde Moskova Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi, Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü ve Bakü Network işbirliğinde...

Dün Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversite’sinde Moskova Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi, Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü ve Bakü Network işbirliğinde Türkiye-Rusya-Azerbaycan: Enerji ve Ulaştırma İşbirliği Forumunda Yeni Bölgesel Enerji ve Ulaştırma Konularında Ortaklık konuları masaya yatırıldı.

Son zamanlarda Türkiye-Rusya ilişkilerinin başta enerji ve savunma alanında geliştiği bir dönemde Azerbaycan’ın da katılımıyla Kafkasya ve Orta Asya’yı etkileyebilecek yeni işbirliği olanaklarının ortaya konulması amacıyla Türkiye, Rusya ve Azerbaycan’dan uzmanların katılımlarıyla gerçekleştirilen bu toplantıda, enerji ve ulaştırma alanındaki ortaklıklar konuşuldu.

TÜRKİYE, RUSYA VE AZERBAYCAN ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Bilindiği üzere Rusya ve Azerbaycan’ın Türkiye’nin enerji arz güvenliğinde önemli bir payı var. Enerji arz güvenliğinde yaklaşık yüzde 60’lık bir paya sahip olan bu iki ülke, bölgede kurulacak yeni enerji denkleminde de stratejik öneme sahipler.

Türkiye bir taraftan mevcut boru hattı Mavi Akım ve Batı Hattı ile kendi enerji arz güvenliğini sağlarken diğer yandan yapım aşamasında olan ve yakın bir zaman içerisinde hayata geçirilmesi planlanan TürkAkım gibi uluslararası projelerle kendi enerji arz güvenliğinin yanında enerjide ticaret merkezi olmak için de üstün bir çaba gösteriyor.

Rusya da sahip olduğu enerji kaynaklarını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara ulaştırmak için işbirliği sağlıyor. Rusya’nın bu çabası hem kendi enerji talep güvenliğini sağlamasına hem de Türkiye’nin büyük enerji projeleri için önemli geçiş ülkesi konumuna gelmesine katkı yapıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Petrol fiyatları ne olacak? 19 Eylül 2019 | 119 Okunma Derecelendirme kuruluşuna ihtiyaç var mı? 16 Eylül 2019 | 46 Okunma Merkez Bankası faiz kararı 12 Eylül 2019 | 244 Okunma Ekonomik büyüme senaryoları 09 Eylül 2019 | 99 Okunma Eylül ayı ekonomi gündemi 05 Eylül 2019 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar