Doğu Akdeniz’de yeni dengeler

Doğu Akdeniz her geçen gün yeni gelişmelere ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda bölgede İsrail, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sondaj çalışmaları, keşfedilen kaynakların transferi...

Doğu Akdeniz her geçen gün yeni gelişmelere ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda bölgede İsrail, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sondaj çalışmaları, keşfedilen kaynakların transferi ve yeni işbirlikleri ile öne çıkarken yeni dönemde Türkiye’nin de bölgede hem sondaj hem de sismik araştırmalarla öne çıktığı görülmektedir.

Türkiye Doğu Akdeniz’e Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin ardından Fatih sondaj gemisini göndermişti. Fatih sondaj gemisinin gerçekleştirdiği çalışmalara tamamlayıcı olarak da kısa bir süre önce Yavuz sondaj gemisini bölgeye gönderdi. Yakın zamanda da Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bölgeye gönderileceğinin açıklanmasıyla Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinde kısa sürede birçok stratejik adım attığı görülüyor.

Bugün Türkiye, GKRY’nin Doğu Akdeniz bölgesinde haksız bir şekilde gerçekleştirdiği sondaj çalışmaları ve doğalgaz keşifleri karşısında geçmişte olduğu gibi tepki açıklamaları yapmak yerine artık sismik aramalar ve sondaj çalışmalarıyla cevap veriyor.

Olması gereken de bu açıkçası.

Türkiye bu stratejik adımlarla bir taraftan kendi haklarını korurken diğer taraftan KKTC’nin verdiği ruhsatlandırmalar ile KKTC’nin hakkı olan hidrokarbon kaynaklarının sahipliği konusunda öncülük etmiş oluyor.

AB ÜLKELERİ VE DOĞU AKDENİZ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uluslararası doğrudan yatırımlar neden önemli? 30 Kasım 2020 | 162 Okunma Piyasalar ikna oldu mu? 26 Kasım 2020 | 818 Okunma Enflasyon-kur-faiz sarmalından nasıl kurtulacağız? 23 Kasım 2020 | 322 Okunma Asya’da yeni bir ticaret bölgesi doğuyor 19 Kasım 2020 | 682 Okunma Ekonomide yeni dönemin şifreleri 16 Kasım 2020 | 262 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar