ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kurlar neden hareketli?

Son dönemlerde ekonominin en önemli gündem maddesini şüphesiz ki kurlarda yaşanan hareketlilik oluşturuyor .

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Yeni Şafak Gazetesi
16 Nisan 2018 | 293

Son dönemlerde ekonominin en önemli gündem maddesini şüphesiz ki kurlarda yaşanan hareketlilik oluşturuyor. Çünkü kurlardaki artış üreticiden tüketiciye kadar toplumun tüm kesimlerini etkiliyor.

Peki kurlarda geçen hafta ortaya çıkan bu hareketlilik Türkiye ekonomisinin mevcut göstergeleriyle açıklanabilir mi?

Ya da Dolar ve Euro’da gerçekleşen rekor seviye hangi veri ve göstergeyle açıklanabilir?

PEKİ KURLARDAKİ HAREKETLİLİĞİN NEDENİ NEDİR?

Geçen hafta ABD’nin Suriye’ye müdahale edeceği konusunda ABD Başkanı Trump tarafından atılan tweetler, Doğu Akdeniz’de yeni bir gerginliğin hatta 3. Dünya savaşının çıkacağı konusunda yapılan açıklamalar her ne kadar piyasalarda bir gerginlik oluşturduysa da, ABD’nin Suriye’yi vurmasından sonra kurların aşağı yönlü bir trende girmesi bu hareketliliğin temel nedeninin konjonktürel olduğunu gösteriyor.

İşin ilginç yanı ise bir yandan Türkiye ekonomisinin 2017 yılında yüzde 7.4 büyüdüğü diğer yandan ekonomi için riskler oluşturan cari açığın azaltılması konusunda Proje Bazlı Teşviklerin açıklandığı ve yatırımların önünde en büyük engel olan faizlerin düşürülmesi konusunda adımların atıldığı bu dönemde böyle bir hareketliliğin oluşması akıllara ekonomi dışında başka faktörlerin mi devrede olduğu sorusunu getiriyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER