Strese gerek yok gençler!

Bakmayın yaklaşık iki-üç aydır siyaset yazıp, o ekran senin bu ekran benim seçim konuştuğuma. Benim asıl gündemim, 15 Haziran’da yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 16 Haziran’da yapılacak Alan Yeterlilik Testi (AYT)....

Aylardır, Ankara’daki kütüphanelerde, yeni nesil kahvecilerde “soru çözen” gençleri izliyorum.
Evet, özellikle “soru çözen” diyorum, çünkü acımasız bir yarışın, öğrenmeyi değil, soru çözmeyi ve sorular üzerinden ezber yapmayı esas alan masum kurbanlarından söz ediyorum.
Biri bir köşede, önünde “eser özetleri” başlıklı bir kitap, telefonundan bir youtube kanalındaki videoyu izliyor. Kamera karşısında bir edebiyat öğretmeni, Cumhuriyet Dönemi yazarlarının eserlerini bir iki cümlede anlatıp, eserdeki karakterleri sayıyor.
Örneğin, Yaşar Kemal’in dev eseri İnce Memed’i “köy yaşamını ve orada ortaya çıkan çatışmaları anlatıyor” cümlesi ile özetliyor ve bütün olayı İnce Memed ile Abdi Ağa arasındaki bir çekişmeye indirgiyor.
On dakikalık videoda 12 eser özeti var.
Başka var mı diye merak edip bakıyorum. Binlerce videoyla karşılaşıyorum. Bir video “9 dakikada 36 eser” başlığı ile yayınlanmış ve onbinlerce kez izlenmiş.
İçeriğine bakıyorum, Necati Cumalı’nın “Acı Tütün” eserini “Hasadı düşük fiyattan kapatmaya çalışan tüccara karşı verilen mücadele ve Yusuf’un yok pahasına satmak yerine tütünleri Cumhuriyet Alanında yakması” olarak geçiştirmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Washington’dan notlar 23 Ekim 2019 | 5.886 Okunma Hayallerin başladığı yerdir Haydarpaşa! 21 Ekim 2019 | 4.799 Okunma “Trump Style” diplomasiye güven olmaz! 18 Ekim 2019 | 3.812 Okunma Barış Pınarı Harekâtı, ABD sistemini test ediyor 17 Ekim 2019 | 4.225 Okunma “Böyle bir şahıs gerçekte yok” çağı 16 Ekim 2019 | 4.733 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar