Kılıçdaroğlu’nu kim yanılttı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Mart 2019 akşamı, Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz’ın sorularını yanıtlıyordu. Beka meselesini konuşurken bir ara, ABD Başkanı Donald Trump’ın 14 Ocak 2019...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Mart 2019 akşamı, Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz’ın sorularını yanıtlıyordu. Beka meselesini konuşurken bir ara, ABD Başkanı Donald Trump’ın 14 Ocak 2019 günü paylaştığı ve Türkiye’yi ekonomiyi mahvetmekle tehdit ettiği Twitter mesajını anımsattı ve “Kim tepki verdi? Ben tepki verdim. Erdoğan tepki verdi mi? Hayır! Bahçeli tepki verdi mi? Hayır” dedi.
Duyunca çok şaşırdım. Zira, Türk-Amerikan ilişkilerini sarsan ve döviz kurlarını alt üst eden o gün, gelişmeleri yakından takip etmiştim. Türkiye adeta yekvücut olmuş, Trump’a çok yoğun tepki göstermişti.
Hükümet cenahından ilk tepki 14 Ocak’ta, yani aynı gün, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan gelmişti. Altun, “Türkiye Cumhuriyeti devleti Kürtlerin düşmanı değil, hamisidir. Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu yoktur. Bizim meselemiz PKK terör örgütüyle ve onun Suriye’deki uzantılarıyladır. PYD ve YPG bir terör örgütüdür. Türkiye terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir” ifadesini kullanmıştı.
Bir gün sonra, 15 Ocak’ta TBMM’de AK Parti grubuna seslenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tepkisi, o twitten sonra Trump’la telefonla görüşmesinden olsa gerek, daha düşük profilliydi:
“Trump’ın sosyal medyadan verdiği mesajlar bizi üzdü. Hemen harekete geçtik ve dün gece telefonda görüştük. Kendisi ABD askerlerinin Suriye’den çekilme kararını bir kez daha teyit etti.”
Aynı gün, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin TBMM’deki grup konuşması çok daha sertti. Bahçeli, şöyle diyordu:
“Trump’ın PKK/PYD/YPG’yi Kürt olarak görmesi, ‘Kürtle...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Barış Pınarı Harekâtı, ABD sistemini test ediyor 17 Ekim 2019 | 3.048 Okunma “Böyle bir şahıs gerçekte yok” çağı 16 Ekim 2019 | 4.553 Okunma TSK ilerledikçe Trump da sıkışıyor 14 Ekim 2019 | 8.687 Okunma Washington Türkiye’ye ambargo uygulayabilir mi? 10 Ekim 2019 | 4.872 Okunma Konjonktür Türkiye’den yana 09 Ekim 2019 | 10.558 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar