Hızlı yasama mı çoğulculuk mu?

Daha doğrusu, AK Parti ve MHP, CHP ile HDP’nin olmadığı bir ortamda el ele vermiş TBMM İçtüzüğü'nü değiştiriyor. YASAKLI SÖZCÜKLER DÖNEMİHatırlarsınız, HDP milletvekili Garo...

Daha doğrusu, AK Parti ve MHP, CHP ile HDP’nin olmadığı bir ortamda el ele vermiş TBMM İçtüzüğü'nü değiştiriyor. 

YASAKLI SÖZCÜKLER DÖNEMİ

Hatırlarsınız, HDP milletvekili Garo Paylan, 1915 olaylarından söz ederken “soykırım” ifadesini kullanmıştı ve bu durum tepkiyle karşılanmıştı. MHP, TBMM çatısı altında bu durum bir daha yaşanmasın diye İçtüzük teklifine şu ifadeyi ekletmiş:

“Türk milletinin tarihi ve ortak geçmişine yönelik hakaret ve ithamlarına geçici çıkarma (üç gün Genel Kurul’a girememe) cezası verilir ve maaşlarının üçte ikisine (bugün 12 bin TL) el konulur.”

MHP TBMM çatısı altında “Kürdistan” ifadesini de duymak istemiyor. MHP, İçtüzük teklifine “Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasa ve kanunlarda düzenlenen idari yapısı ve yerleşim birimlerine ilişkin Anayasa ve kanunlara aykırı isim ve sıfatlar kullanmanın” da aynı şekilde cezalandırılmasını önermiş.

KAHRAMAN FRAKTAN KURTULUYOR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mikrop ve tarih 06 Nisan 2020 | 4.254 Okunma Siyasetin en kirlisi! 04 Nisan 2020 | 6.375 Okunma “Reyiz”e güvenenler ile emeğine güvenenler! 01 Nisan 2020 | 4.675 Okunma İstifa etse küçük düşürülmeyecekti! 30 Mart 2020 | 17.791 Okunma Güven! 28 Mart 2020 | 4.305 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar