Demokrasi yeniden yüklendi

Daha önce de yazmıştım. Bir yönetim biçiminin adının Cumhuriyet olması tek başına çok şey ifade etmiyor.

Cumhuriyet rejiminin gerçekte olup olmadığını asıl belirleyen halkın (cumhurun) yönetime katılımıdır.
Bu da demokrasinin işlemesiyle mümkündür.
Halk, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kurumlarla yönetime katılır ama esas katılımı, adil demokratik seçimlerin yapılmasıyla olur.
Demokrasi ile taçlanmış bir cumhuriyetin en önemli özelliği iktidarın seçimle el değiştirmesidir.
Türkiye, çok partili seçime geçtiğinden beri hem genel hem yerel seçimleri hakkıyla yapıyor, halkımız o seçimleri sahipleniyor ve bu sayede ülkemiz (askeri müdahalelerle kesintiye uğratıldığı dönemlere rağmen) demokratik ülkeler arasında görülüyor.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 6 Mayıs günü İstanbul seçimlerini iptal ettiğinde en büyük darbeyi demokrasiye ve demokrasiye olan inancımıza vurmuştu.
O karar hem ülkemizde, hem dışarıda Türkiye’de iktidarın demokratik seçimlerle değişebildiğine inanan insanları hayal kırıklığına uğratmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hayallerin başladığı yerdir Haydarpaşa! 21 Ekim 2019 | 3.047 Okunma “Trump Style” diplomasiye güven olmaz! 18 Ekim 2019 | 3.741 Okunma Barış Pınarı Harekâtı, ABD sistemini test ediyor 17 Ekim 2019 | 4.224 Okunma “Böyle bir şahıs gerçekte yok” çağı 16 Ekim 2019 | 4.721 Okunma TSK ilerledikçe Trump da sıkışıyor 14 Ekim 2019 | 8.887 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar