Cumhur İttifakı’nda 10 ilde ortak aday arayışı

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde adaylıkların resmileşmesine bir hafta kaldı. Hem Cumhur İttifakı, hem Millet İttifakı aday listelerini büyük ölçüde tamamladı. Listeler...

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde adaylıkların resmileşmesine bir hafta kaldı. Hem Cumhur İttifakı, hem Millet İttifakı aday listelerini büyük ölçüde tamamladı.
Listeler açıklanıp, adaylar sahaya indikten sonra, illerdeki tablo da netleşmeye başladı.
AK Parti kulislerinde, MHP ile ittifak yapılmayan, ayrı ayrı aday çıkarılan 10 kentte riskli bir tablonun ortaya çıktığı konuşuluyor.
Bu bilgiyi veren kaynağıma, “Hangi iller mesela?” diye sordum. İlk verdiği örnek Iğdır oldu. AK Parti ve MHP’nin aynı tabandan oy aldığı kentte, HDP’nin bu bölünmeden kârlı çıkacağı tespiti yapıldı.
Benzer şekilde 2014’te MHP’nin kazandığı Kars’ta da MHP ve AK Parti adaylarının çekişmesinin HDP ya da CHP adaylarını daha iddialı hale getirdiği söyleniyor.
AK Parti’de yapılan kamuoyu araştırmalarında, Çanakkale, Giresun gibi illerin de aralarında olduğu 10 ilde ayrı aday çıkarmanın durumu zorlaştırdığı anlaşılmış.
Sorunun giderilmesi için bu hafta AK Parti ve MHP yöneticileri o illerde ortak aday çıkarmanın yollarını arayacak. MHP’nin Iğdır ve Kars’ta ısrar ettiği belirtilirken, AK Parti’nin de Giresun, Çanakkale gibi illeri istemesi bekleniyor.
AK Parti’den bir yetkiliye, “Anlaşamazsanız ne olacak?” diye sordum. Yanıtı, “O zaman riski alıp bu şekilde devam edeceğiz” yanıtını verdi.
Bakalım, Cumhur İttifakı böyle bir adım atarsa Millet İttifakı karşılık verebilecek mi?

Tiryaki: Yenimahalle’de yapacaklarımı da anlatacağım Geçen hafta Ankara seçimlerine dair bir yazı yazmış, AK Parti Yenimahalle Belediye Başkan adayı Veysel Tiryaki’nin Ankara’nın her yanına ilanlar astırdığını, o ilanla...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Keşke yumrukla devrilebilse 25 Mart 2019 | 6.087 Okunma Bir azmin ve başarının hikayesi 20 Mart 2019 | 6.090 Okunma Siyaset dini kullanınca... 19 Mart 2019 | 6.740 Okunma Cumhuriyet varsa umut vardır 18 Mart 2019 | 5.599 Okunma Erdoğan’ı bilgi akışı mı yanılttı? 15 Mart 2019 | 9.403 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar