Aile fotoğrafları ve sonuçları

Öncelikle şunu söylemeliyim: Gazetecilikte geçirdiğim yaklaşık çeyrek asrın üçte ikisinde dış politika ve uluslararası enerji konularını takip ettim. Bugün kulağa çok sıradan gelen, ancak...

Öncelikle şunu söylemeliyim: Gazetecilikte geçirdiğim yaklaşık çeyrek asrın üçte ikisinde dış politika ve uluslararası enerji konularını takip ettim.

Bugün kulağa çok sıradan gelen, ancak dış politikada birçok alengirli sorunun kaynağı olan bir kavramdan söz etmek istiyorum:

“AİLE FOTOĞRAFI”

Her çok uluslu toplantının sonunda mutlaka arkada toplantının adının ve tarihinin yazdığı, katılımcı ülkelerin bayraklarının bulunduğu bir fotoğraf çekilir. O fotoğrafa denir “aile fotoğrafı”. Öyle denir çünkü o ülkeler (tek tek baktığınızda her birinin farklı istek ve çıkarları olsa da) o toplantıya ortak bir amaç için katılmıştır. Çıkan sonuç da herkesin ortak tavrıdır. Mesela, 19 Kasım 2018 günü İstanbul'da “Türk Akımı Projesi Deniz Kısmının Tamamlanması Töreni” vardı. Rusya'nın Anapa şehrinde Karadeniz'e daldırılan, iki doğalgaz borusunun 930 km sonra, İstanbul'un 100 km batısındaki Kıyıköy'den karaya çıkması kutlanıyordu. Biri yönünü Türkiye'ye, diğeri Avrupa'ya çeviriyordu. Avrupa'ya ve Türkiye'ye doğalgaz satışını artırmak isteyen Rusya için, Ukrayna'yı bay pas eden yaşamsal bir boru hattıydı. Tören sonunda çekilen aile fotoğrafında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve iki ülkeden bakanlar vardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Ne yapacaksanız bir an önce yapın!” 27 Ocak 2021 | 54 Okunma “Rastgele” yaşıyoruz 25 Ocak 2021 | 5.018 Okunma Berberoğlu TBMM’ye dönecek 23 Ocak 2021 | 4.195 Okunma Ya siyasetin dili? 22 Ocak 2021 | 628 Okunma Kılıçdaroğlu: 80 öncesini çağrıştırıyor 20 Ocak 2021 | 5.861 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar