İktidarınki “hamle,” muhalefetinki “hülle ve hîle”!

GARABETYSK üzerinden İyi Parti’yi seçime sokmama kumpasına karşı ana muhalefetin on beş milletvekiliyle bu partiye grup kurdurup engeli aştırması iktidar cephesinde garip tepkilerle karşılandı.  Oysa 2003’te...

GARABET
YSK üzerinden İyi Parti’yi seçime sokmama kumpasına karşı ana muhalefetin on beş milletvekiliyle bu partiye grup kurdurup engeli aştırması iktidar cephesinde garip tepkilerle karşılandı. 

Oysa 2003’te Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesi yasağına takılan Erdoğan’ın milletvekili ve Başbakan olmasının önünü yine o zamanki ana muhalefet CHP açmış ve bu jest, AKP mahfillerince “demokrasinin önünün açılması, bariyerlerin kaldırılması” olarak alkışlanmıştı. “Demokrasinin tecellisine çekilen seddin aşılması,” “seçme ve seçilme hakkı”nın önüne konulan bariyerin kaldırılması” olarak takdir edilmişti. 

Ne var ki, son süreçte “ittifak yasası”yla yüzde 10 barajın sıfırlanması partilere göre yorumlanıyor. Anketlerde yüzde 4 ile 6 bandında kaldığı belirtilen MHP’ye “sıfır baraj” kıyağını sağlayan “cumhur ittifakı,” iktidar cânibince “demok- ratik kazanım” ve “siyasî fedakârlık” olarak sunulurken, muhalefetin ittifak çalışmaları “siyasî ayak oyunu” olarak karalanıyor.

AKP-MHP’nin “seçim ittifakı.” “ahlâkî” ve “siyasî hamle” diye övülüyor; muhalefetin ittifakı, “gayr-ı ahlâkî”, “hülle ve hîle” olarak kötüleniyor!

SORMAK LAZIM

Madem “her şey iyi” idi...

Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet ve iktidar partisi sözcüleri, her fırsatta “her şey iyi” diyorlar. 

Sormak lâzım; madem “her şey bu kadar iyi”idi, “dev yatırımlar”la büyüme ve ekonomi iyi yolda, o zaman neden, son ana kadar “kesinlikle olmayacak” diye taahhüd edilen “OHAL altında baskın seçim”e gidiliyor?  

Neden, Bahçeli’nin “fren tutmayıp artış gösteren döviz fiyatları”ndan, “savaş senar- yoları”ndan yakınarak “Türkiye’nin bugünkü şartların ağırlığı altında 3 Kasım 2019’a kadar dayanması mümkün değildir” feverânlı yakınmasından bir gün sonra Erdoğan, “makro ekonomik dengelerdeki belirsizlikler”le “Suriye ve Irak merkezli hâdiseler”e atıf yapıp iki ay içinde jet hızıyla apar topar “baskın seçim”e gitme kararını aldı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Fikri hezeyanlaştıran” siyasî manipülasyonlar 06 Mayıs 2018 | 198 Okunma İktidarınki “hamle,” muhalefetinki “hülle ve hîle”! 29 Nisan 2018 | 146 Okunma “Suriye’nin politikası”nın garabetleri 22 Nisan 2018 | 159 Okunma Bu ne rest, bu ne Patriot müzâkeresi! 08 Nisan 2018 | 171 Okunma Soruşturmalar sulandırılıyor 25 Mart 2018 | 302 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar