Bu ne rest, bu ne Patriot müzâkeresi!

GÜNDEMZikzaklı dış politikada her fırsatta “Ey ABD!”, “Ey Trump!” diye en ağır ifâdelerle rest çekilip veryansın edilen ABD ile ilişkilerde de tam bir garabet sürüyor. Ankara’dan ABD’ye...

GÜNDEM
Zikzaklı dış politikada her fırsatta “Ey ABD!”, “Ey Trump!” diye en ağır ifâdelerle rest çekilip veryansın edilen ABD ile ilişkilerde de tam bir garabet sürüyor.

Ankara’dan ABD’ye peşpeşe sert tepkilerin verilip restlerin çekildiği vetirede, Patriot füzelerinin satışı için ABD nezdinde 2009’dan beri süren girişimlerin yenilenmesi bunun son örneği. (Hürriyet, 7.1018) 

Aslında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, “Patriotlar konusunda biz uzun yıllar müzâkereler yaptık, maalesef netice alamadık. Patriot üreticisi olan şirketle bir görüş birliğine varamadık, ama burada top Amerika tarafındadır. Şartları sağladığı zaman alınması konusunda gerekli müzâ- kereleri yaparız, açığız, şartlarımız belli” diye “Patriot müzâkeresi”ni açıkça ikrar etmişti. (Akşam, 6.4.18)

En son, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin, Patriot hava savunma sisteminin Türkiye’ye muhtemel satışına ilişkin ortak üretim - geliştirme yöntemlerini ihtiva eden ‘niyet muhtırası’ teklif taslağını Ankara’ya sunduğuna dair çarpıcı bilgiler vermesi, ABD’den Patriot alımını gündeme getiriyor.   

Özetle AKP iktidarında bir yandan, Türkiye’nin “terör örgütü” olarak gördüğü PYD/YPG’ye 5 binden fazla TIR’la iki bin uçak dolusu ağır silâh-mühimmat sevkıyatı yapan ABD’ye meydan okunurken, diğer yandan el altından ABD ile Patriot alımı müzâkeresi tezâdı, “Bu ne perhiz, bu ne  lahana turşusu” deyimini hatırlatıyor.

 “Bu ne rest, bu ne Patriot müzâkeresi”…

SORMAK LÂZIM

“Ankara’da bitmeyen dedikodu”

Mâlûm Cumhurbaşkanı önce, “Partide kendi ayağımıza kurşun sıkanlar var. Ak Parti’ye zarar verebilecek tek şey dâvâ şuurunu kaybetmiş kendi içimizdeki arkadaşlarımızdır” diye yakınmıştı. 

Ardından da, açık açık “Yok ekonomi şöyle, yok böyle’ diye atıp tutuyorlar. ‘Yok kur şöyle oldu, yok bunda böyle oldu.’  Batsın sizin kurunuz ya, ne kuru. Biz dimdik yolumuza devam ediyoruz. İnançlıyız, güçlüyüz ve yatırımların ülkesiyiz. İnanmıyorsan kusura bakma arkadaş! Biz bu işe inananlarla yolumuza devam ederiz!” diye yüklenmesi, medyada ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek’in istifasının istenmesi olarak değerlendirildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Fikri hezeyanlaştıran” siyasî manipülasyonlar 06 Mayıs 2018 | 198 Okunma İktidarınki “hamle,” muhalefetinki “hülle ve hîle”! 29 Nisan 2018 | 146 Okunma “Suriye’nin politikası”nın garabetleri 22 Nisan 2018 | 159 Okunma Bu ne rest, bu ne Patriot müzâkeresi! 08 Nisan 2018 | 171 Okunma Soruşturmalar sulandırılıyor 25 Mart 2018 | 302 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar