Biden, demokrasi promosyonu ve Türkiye

Biden'ın olası "demokrasi ittifakı" politikasının düzlemleri, NATO dayanışması ve AB ile ilişkilerin güçlendirilmesi olacak. Seçim döneminde Türkiye'de iktidar değişimini destekleyeceğini söyleyen Biden'ın Türkiye politikasının ne olacağı merak konusu.

ABD'de yeni Başkan Biden'ın görevi devralmasına dört gün kaldı.
Olaylı geçiş sürecinin son günlerinde bile Washington teyakkuzda. Trump taraftarlarının ikinci bir baskın düzenlemesini engellemek için ulusal muhafızların Kongre binasındaki nöbetleri, Amerikan demokrasisinin bölünmüşlüğünü gösteren yeni bir sembol oldu. 6 Ocak krizinin ABD siyaseti üzerinde derin etkilerde bulunacağı kesin. Mesele sadece Trump'ın örnek olsun diye azledilmesi ya da bir daha seçime girmesinin önlenmesi değil. Trump'ıntemsil ettiği beyaz milliyetçi taleplerin yarattığı dalganın nasıl yönetileceği kritik önemde. Cumhuriyetçilerin azil sürecine beklenenden az destek vermesi de gözlerden kaçmadı.

Trump tecrübesi nasıl etkileyecek?

Biden'ın bir süre Kovid-19 salgını ile mücadele başta olmak üzere iç siyasetin konularına eğilmesi bekleniyor. Bu yoğun iç siyasi gündemin yine de Biden'ın seçim döneminde açıkladığı "demokrasiler ittifakı" politikasını nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni anayasayı tartışmak, partilerin Türkiye vizyonlarını netleştirir 05 Şubat 2021 | 12 Okunma Üstü Erdoğan karşıtlığı, altı kimlik krizi 02 Şubat 2021 | 2.774 Okunma İttifak hesapları ve çelişkiler 30 Ocak 2021 | 122 Okunma İttifakların dinamizmi ve sistem tartışması 29 Ocak 2021 | 52 Okunma Olası Biden etkisini doğru okumak 26 Ocak 2021 | 308 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar