Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’e Doğu Akdeniz şoku!

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Bülent Orakoğlu’nun bugünkü (19.01.2022)’’ Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’e Doğu Akdeniz şoku!’’ başlıklı yazısı.

Türkiye’ye karşı birçok kez ittifak kuran Yunanistan Güney Kıbrıs ve İsrail’i şok eden haber Washington’dan geldi. İsrail gazını Güney Kıbrıs ve Yunanistan iş birliğiyle Avrupa’ya ulaştıracak EastMed projesini ‘hukuksuz’ olarak niteleyen ABD bu projeden geri adım attı. Son günlerde Yunanistan Doğu Akdeniz konusunda hayal kırıklığı yaşıyor. Çünkü Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dışlayarak, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi ile birlikte hayata geçirmeye çalıştığı EastMed’in rafa kalkacağı belirtiliyor. Yunanistan, bu konuda umutlarını ABD’ye bağlamıştı. Ancak Trump yönetiminin desteklediği projeye, Biden yönetiminin kapıları kapattığı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan’a destek veren ülkeleri eleştirmiş, Yunanistan’ı da şöyle uyarmıştı: Yunanistan’ı Türk donanmasının önüne atanların yarın yaşanacak sıkıntıda ortada görünmeyeceklerini Yunanlı komşularımızın bilmesini mülahaza ediyoruz.

ABD’nin Doğu Akdeniz’de yeni bir gerginlik çıkmasını önlemeye çalıştığı görüşünde birleşen Yunan medyası, “Washington, Ankara’ya göz kırptı” başlığıyla okurlarına gelişmeleri aktardı. Ta Nea gazetesi ise “ABD’nin kararı, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz politikasındaki temel unsurlardan birinin ölüm belgesidir” yazısıyla iddialı değerlendirmelerde bulundu.

ABD: SICAK BAKMIYORUZ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başbuğ Türkeş yıllar önce Ümit Özdağ’ın Mossad ajanı olduğunu kime söylemişti? 18 Mayıs 2022 | 4.857 Okunma SADAT’I PENTAGON ve FETÖ neden hedefe aldı? 16 Mayıs 2022 | 3.313 Okunma Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak 11 Mayıs 2022 | 774 Okunma Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ MOSSAD ajanı mı? 09 Mayıs 2022 | 4.057 Okunma Son konjonktürde ortaya çıkan kriz alanları, özellikle Rus revizyonizmi ABD ile Türkiye’yi birbirine yakınlaştırdı mı? Rusya için işler yolunda gitmez ise üçüncü dünya savaşı çıkar mı? 04 Mayıs 2022 | 293 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar