ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Coutinho kaç Bitcoin eder?

Futbol tarihinin rekor transferleri son altı ayda arka arkaya patlarken bu oyunun sevdalıları için soru hep aynıydı: "Futbol nereye gidiyor, bu adamlar bu kadar eder mi?" Bu ilerleyen haftaların konusu olsun ama sıcak olan; Barcelona'nın Liverpool'dan kadrosuna kattığı Coutinho için 160 milyon euro ödemeyi kabul ettiği haberiydi .

Bülent Cankurt
Bülent Cankurt Sabah Gazetesi
14 Ocak 2018 | 47

Futbol tarihinin rekor transferleri son altı ayda arka arkaya patlarken bu oyunun sevdalıları için soru hep aynıydı: "Futbol nereye gidiyor, bu adamlar bu kadar eder mi?" Bu ilerleyen haftaların konusu olsun ama sıcak olan; Barcelona'nın Liverpool'dan kadrosuna kattığı Coutinho için 160 milyon euro ödemeyi kabul ettiği haberiydi. Önce bir klişeyi ortadan kaldıralım sonra Brezilyalı yıldızla yola devam ederiz. Avrupa'nın en büyük futbol rekabetinde pek de itiraz edilmeyen tarif şudur: "Real Madrid yıldız futbolcuları transfer eder, Barcelona altyapısından çıkanlarla kazanır."
Cümle pratikte doğru gibi duruyor ama rakamlar başka şeyler anlatıyor. 21. yüzyılda geride kalan 17 yılda Real Madrid'in transfere harcadığı para 1 milyar 628 milyon euro.
Peki altyapısından oyuncu yetiştiren Barcelona onu yarısına mı harcamış? Hayır, Katalanlar da transfere 1 milyar 554 milyon euro harcamışlar. Üstelik tek bir sezonda 324 milyon euro ile rekoru da 2009'da 259 milyon euro harcayan Real Madrid'den teslim aldılar.
Real Madrid bu 17 yılda 812 milyon euro'luk satış yaparken, Barça ezeli rakibinin gerisinde kaldı ve 778 milyon euro'yu bonservislerden kasasına koydu. 21. yüzyılda Real Madrid 25 kupa kazanırken, kupa başına 32.4 milyon harcarken, Barça 30 kupa kazandı ve kupa başına 25.8 milyon euro harcadı.
Görüldüğü gibi bazen doğru bilgi, klişeleri paramparça eder. Şimdi filmi 10 yıl öncesine sarabiliriz. İspanyol Marca gazetesinin muhabiri Brezilya'nın 15 yaş milli takımındaki iki yetenekli çocukla röportaj yapıyor. "Hangi kulüpte oynamayı hayal ediyorsunuz?" sorusuna iki çocuk da "Real Madrid" cevabını verirken biri hızını alamayıp "Real, dünyanın en büyük kulübü" diyor.

15 YAŞINDA KEŞFEDİLDİ
Hızını alamayan Coutinho diğeri de Neymar. 'Hayaller Real Madrid, gerçekler Barcelona' bir hikayenin başındayız daha. Gün gelecek ikisinin bonservisine 6 ayda 372 milyon euro ödenecek ama nereden bilsinler ki? Neymar, Barcelona formasıyla "En büyük" dediği Real Madrid'in canını yakıp, PSG'nin yolunu tutarken, Coutinho da Zidane'nın takımı için yeni bir tehdit olarak Barselona şehrinin yolunu tuttu.
Transfer piyasasının basiretsiz kulübü Inter onu 15 yaşında keşfederek büyük iş yapmıştı aslında ama sonra bir çuval inciri berbat ettiler. İki yıl ülkesinde kiralık bıraktıkları Coutinho pişince, Milano'ya çağrıldı.
İlk idmanlarından birinde takımın ağası olarak bilinen Materazzi'ye beşlik atınca kulağını çektiler ama İtalyan savunmacı yıllar sonra o anı "Onun çok büyük yetenek olduğunu o gün gördüm ama 160 milyon euro eder mi hesaplayamadım" diye anlattı. Roberto Carlos, Bergkamp gibi efsane futbolcuları gençlik günlerinde transfer edip etinden sütünden faydalanmadan satan Inter, Coutinho'da da aynı hataya düştü. Takımın 10 numarası Sneijder'di ve üç kupayı da kazanan Mourinho, Real Madrid'in yolunu tutmuştu.
Yeni hoca Liverpool geçmişiyle bilinen Rafael Benitez, Coutinho'ya pek yüz vermedi. Çare kiralık gitmekti. Yeni 


Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER