Başka Türkiye yok

Türkiye, başını ağrıtan bunca musibete rağmen, büyük bir devlettir. Türkiye’yi büyük yapan güçlü ordusu, kalabalık nüfusu, yüksek döviz rezervi ya da ticari hacmi değildir. Bunlar da elbette...

Türkiye, başını ağrıtan bunca musibete rağmen, büyük bir devlettir. Türkiye’yi büyük yapan güçlü ordusu, kalabalık nüfusu, yüksek döviz rezervi ya da ticari hacmi değildir. Bunlar da elbette çok önemli ve gereklidir. Fakat büyük devlet olmak için yeterli değildir.

Türkiye’yi büyük yapan, şefkat ve merhametidir. Türkiye’yi büyük yapan, kapılarını mazlumlara açık tutmasıdır. Türkiye’yi büyük yapan, hep veren el olmasıdır.

Evet, bir milleti gerçek anlamda büyük yapan, o milletin şefkat ve merhametidir. Yani mazlumları savunur ve gerektiğinde onlara kucak açarsan, ancak o zaman büyük millet ve büyük devlet sıfatını hak etmiş olursun. 

İşte, bu yüzden… 

Birkaç kış boyunca garibanları soğukta bırakan, ardından da kapı dışarı eden Sırbistan’a devlet demiyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Balkanlar kime emanet? 11 Eylül 2019 | 50 Okunma Yalan dünyanın yanlış işleri 04 Eylül 2019 | 35 Okunma Mavi vatan: Doğu Akdeniz... 28 Ağustos 2019 | 45 Okunma Tek çıkış: Malazgirt... 21 Ağustos 2019 | 54 Okunma Bayramlık 14 Ağustos 2019 | 18 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar