Ziya Selçuk Bey, dilimiz ne olacak?!

Oktay Akbal'ın bir kitabı vardır. Bu örneği ara ara veririm... "Önce Ekmekler Bozuldu".Akbal, bir hikâyesinde, savaşı kastederek şu cümleleri kurar:"Önce ekmekleri bozdunuz. Sonra çocukları öldürdünüz....

Oktay Akbal'ın bir kitabı vardır. Bu örneği ara ara veririm... "Önce Ekmekler Bozuldu".

Akbal, bir hikâyesinde, savaşı kastederek şu cümleleri kurar:

"Önce ekmekleri bozdunuz. Sonra çocukları öldürdünüz. Kutsalı, kıymetliyi, masumiyeti katlettiniz. Ben sizi bu dünyada affetmiyorum. Dilerim Allah da affetmesin."

Ben, önce, kutsalımız, kıymetlimiz, masumiyetimiz dilimiz bozuldu, diyorum. Tefekkür için dil gerek. Fikir üretemezsen medeniyet dairesine giremezsin; kendi kısır kültürünle kısalır, kısalır ve zaman içinde erir gidersin.

Türkçemiz öyle bozuk ki... Kimi farklı görünebilmek için uysun uymasın uslûp özelliği sanarak kelime üretiyor, kimi belli kesimin inatla, ısrarla kullandığı "manasız" kelimeleri, zaten dar kelime haznesine katarak bir "statü" kazanmak istiyor.

12 Eylül Darbesi öncesi müthiş bir dil kavgası verilmiştir. Hususiyetle İ. Ü. Edebiyat Fakültesi hocaları bu mücadelede başı çekmişlerdir. Mehmet Kaplan, Faruk Kadri Timurtaş, Muharrem Ergin, Faruk Akün, Necmettin Hacıeminoğlu öne çıkan isimlerdi.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
31 Mart seçimleri: 'Beka' mı 'fena' mı? 17 Şubat 2019 | 146 Okunma Domat var! Hıyar var! 15 Şubat 2019 | 337 Okunma Ozan Arif öldü mü?! 14 Şubat 2019 | 354 Okunma İnsanı putlaştırmak! 13 Şubat 2019 | 160 Okunma Türkistan ışqından ölaman! 12 Şubat 2019 | 10 Okunma
TÜM YAZILARI