'Zaman kafeste kuştu!'

Kitap günümüzde Halistin Kukul'dan bahsedeceğim. O bir şair, o bir yazar. En son 19 Mayıs Üniversitesi'nde Fransız Dili ve Edebiyatı okuttu. Şimdi emekli. Okudu yazdı, okudu yazdı... Nesiller üzerinde emeği var. Son...

Kitap günümüzde Halistin Kukul'dan bahsedeceğim. O bir şair, o bir yazar. En son 19 Mayıs Üniversitesi'nde Fransız Dili ve Edebiyatı okuttu. Şimdi emekli. Okudu yazdı, okudu yazdı... Nesiller üzerinde emeği var. Son çıkan kitabı Uyanmak Zamanı... Eşi Cânan Kukul'a ithaf etmiş. (Yakın Plan Yayınları, Tel. 0212 458 20 22, 432 s.)

Biz şairlerimizi, yazarlarımızı ne kadar tanıyoruz? Eğer "kendimiz"i bilmezsek ruhumuz boş demektir.

Hâlistin Kukul velüt bir şair. İkinci Yeni şairleriyle aynı dönemde yetişmiş ancak onların yolunu denememiştir. Hocamızda ağırlıklı vezin hecedir. Bizim öz veznimiz. Serbest vezinle de yazmıştır ama serbest veznin de kendi içinde bir ahengi vardır. Halistin Kukul bu ahengi tutturmuştur.

Şiirde, en kolay yol İkinci Yeni yoludur. Orhan Velilerin başlattığı Garipçilerin (Birinci Yeni) çok kötü kopyasıdır İkinci Yeni akımı. Bir kesimde itibar görürsün ama, yazdıklarına "şiir" denir mi? Tartışılır. "İslâmcı" kesim de, ya kolaycılığa kaçtığından ya kendilerini Marxist temelli başkaldırıyla eş gördüğünden olacak, "İkinci Yeni" içinde bir yol açmışlardır. (Cevat Akkanat, Gelenek ve İkinci Yeni Şiiri kitabında ve makalelerinde, bu akımı ayrıntılı incelemiştir.)

Halistin Kukul, 1943 Trabzon Vakfıkebir doğumlu. Daha çok Samsun'da kaldığı için olacak, Samsunlu şairler ve yazarlar arasında sayılmıştır. Ali Kayıkçı'nın büyük emeklerle hazırladığı, içinde 455 ismin yer aldığı Samsunlu Şairler ve Yazarlar Ansiklopedisi'nde "Mehmet Hâlistin Kukul" ismiyle hayat hikâyesi ve kendisiyle yapılmış röportajlar yer almaktadır.

Uyanmak Zamanı'nın sunuş yazısı Prof. Dr. Şahin Köktürk'ün. Şahin Köktürk, takrizine şu şiirle başlar:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk dönem eğitim ve maliyemiz 20 Nisan 2019 | 48 Okunma Rabbena hep bana! 19 Nisan 2019 | 288 Okunma Kendisini inkâr eder 18 Nisan 2019 | 410 Okunma Kaybederse murdar, kazanırsa helâl! 17 Nisan 2019 | 238 Okunma 'Bir ucubeyle sınamayın' 16 Nisan 2019 | 341 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar