'Yeni Sistem'i tartışmalıyız!

"Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi" dedikleri, sistem neresinden tutsanız dökülüyor. Son kamuoyu araştırmaları da bunu gösteriyor.Muhalefet partileri yeni referandum için bastırmalıdır. Kamuoyu...

"Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi" dedikleri, sistem neresinden tutsanız dökülüyor. Son kamuoyu araştırmaları da bunu gösteriyor.

Muhalefet partileri yeni referandum için bastırmalıdır. Kamuoyu yoklamaları halkın hoşnutsuzluğunu gözler önüne seriyor. Ak Parti'nin bel kemiği iken, yeni parti kurmak için yola çıkanlar da hususiyetle parlamenter sistemi vurguluyor. "Bunlar ayrıldı." diyerek kendilerini rahatlatmasınlar. AKP'de de yeni rejimi sorgulanıyor.

Ayrılanlardan Ali Babacan, önceki gün Karar'da çıkan mülâkatında "Cumhurbaşkanlığı hükümet sitemi"ne dair soruya şu cevaba veriyor:

"Esasen böylesine önemli sistem değişikliklerinin 2017'de olduğu gibi olağanüstü şartlarda yapmamak lazım. Yani daha makul, toplumun daha rahat tartışabildiği, insanların rahatça görüşlerini ifade edebildiği bir ortamda bu sistem tartışmalarını yapmak lazım ki doğruyu bulabilelim. / Süreç hızlı gelişti. Dar bir ekip çalıştı. İki parti mutabakatı sonunda yeterince tartışılamadı. Parti içi demokrasi çalıştırılmadı. (...)

Kampanyadaki en önemli argümanlardan bir tanesi koalisyon döneminin biteceğiydi. Bunları belki çabuk unutuyoruz ama, bugün baktığınızda bırakın koalisyonu, baştan ittifaklar oluşmadan seçime gidilmiyor Türkiye'de...

Öncelikle güçler ayrımı yani yürütme, yasama ve yargı arasındaki iyi belirlenmiş çizgiler işin temeli. (...)  Güçler ayrımı içerisinde özellikle Meclis'e özel vurgu yapmak lazım. Çünkü Meclis'in temsil gücü çok yüksek. Yani bir yandan bakıyorsunuz 50+1'i alan yürütme organının başında olabiliyor. Fakat Meclis'te yüzde 80, yüzde 90 gibi çok yüksek temsil oranları var. Orada herkes var. Dolayısıyla hangi sistem olursa olsun, Meclis'in güçlü olması lazım."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatan-millet-Gökalp 21 Eylül 2019 | 82 Okunma Asabiyet-milliyet-vatan 20 Eylül 2019 | 87 Okunma Milliyetçiliğin tartışılması ne acı! 19 Eylül 2019 | 178 Okunma Milliyetçilik ayrıştırması 18 Eylül 2019 | 169 Okunma 'Vatanseverliğe evet, milliyetçiliğe hayır!' 17 Eylül 2019 | 228 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar