Uzak tehlike yakın tehlike

Rusya'nın, Kafkaslardan ve Orta Asya'dan elini çekmesi lâzım. Rusları çekilmeye mecbur edecek olanlar ise o toprakların asıl sahipleridir. Kafkaslardaki ve Orta Asya'daki ülkeler, 20 yıl geçtiği hâlde kendilerini...

Rusya'nın, Kafkaslardan ve Orta Asya'dan elini çekmesi lâzım. Rusları çekilmeye mecbur edecek olanlar ise o toprakların asıl sahipleridir.

Kafkaslardaki ve Orta Asya'daki ülkeler, 20 yıl geçtiği hâlde kendilerini toparlayamadılar. Ufku açık, irade gösterebilen hangi lideri biliyoruz?

Kafkaslardaki ve Orta Asya'daki Türk ve Müslüman unsurların Türkiye ile sıkı bağları vardır. Özellikle Kafkaslarda, Ruslar, 19. yüzyılın ikinci yarısında, bölgede halkı katlederek adım adım ilerlediler ve sonunda, öldürmekten yoruldular, halka, kölemiz olacaksınız; olmazsanız, Osmanlı sahasına gidin, dediler. Kafkas halklarından, 1864-65 ve sonrasında on binlerce, yüz binlerce diyebileceğim insan çarık çürük gemilere bindirilerek Türkiye'ye yollandılar. Çok insan, açlık, susuzluk, salgın yüzünden hayatını yitirdi.

Ruslar kendilerini bildikleri tarihten itibaren var oluşlarını "istila et ve öldür!"le formüle etmişlerdir.

Mustafa Kemal Atatürk, "Geleceğin yüksek ufuklarında doğmaya başlayan güneş, asırlardan beri ıstırap çeken milletlerin talihidir! Bu talihin artık bir daha siyah bulutlara bürünmemesi, milletlerin ve onların önderlerinin gayretli çalışmasına ve fedakârlığına bağlıdır." demiştir.

Ruslara karşısında politik manevra yapabilecek bir lider görünmüyor. "Lidersizlik" entelektüel kadronun kısırlığına bağlanabilir mi? İncelemek lâzım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hangi Türkçeyle ilim olur? 09 Ağustos 2020 | 17 Okunma Millî Mücadele - Kutsal İsyan 08 Ağustos 2020 | 95 Okunma İstanbul Sözleşmesi'ni kim ne kadar biliyor! 07 Ağustos 2020 | 267 Okunma Tabela adları teferruat; Türkçe bitir 06 Ağustos 2020 | 244 Okunma İktisaden güçlenmeden kendi hikâyeni yazamazsın! 05 Ağustos 2020 | 121 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar