'İstanbul Romancısı'

Dr. Musa Aksoy, çok ama çok önemsediğim çalışmalara imza atıyor. Benim de didiklediğim çalışma alanlarına girdiği için nasıl iğneyle kuyu kazıdığını fark ediyorum....

Dr. Musa Aksoy, çok ama çok önemsediğim çalışmalara imza atıyor. Benim de didiklediğim çalışma alanlarına girdiği için nasıl iğneyle kuyu kazıdığını fark ediyorum.

"Gelenekçilerle Yenilikçilerin Türkçe-Osmanlıca ve Arapça Tartışmaları" kitabından daha önce bahsetmiştim. Türkiye'de dil tartışmalarına girenlerin muhakkak elinde olması gereken bu eser, ister istemez sütunumuzda da eksik olmayacaktır.

Dr. Musa Aksoy'un yıllarını vererek orta koyduğu "İstanbul Romancısı Hüseyin Rahmi Gürpınar", İstanbul'da ne yapılıp ne yapılmamalı tartışmalarının sürdüğü bir zamanda elimizin altında bulunması gerekli bir başka eser. (Papatya Bilim Üniversite Yayıncılığı, 660 s.)

Bu kitabın bir başka önemi, kültürümüzü kesintisiz öğrenmek isteyenler için, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçişte ara menzil olması. 

Musa Aksoy, kitabıyla beraber bir de mektup gönderdi. Eserin muhtevasına geçmeden önce bu mektuptan iki paragrafı vermek istiyorum:

"Gazetecilik zor, zor olduğu kadar da önemli bir meslek. Bu konuda, sizlere ve sizin meslektaşlarınıza 'Allah yardımcınız olsun' demekten başka elimizden bir şey gelmediğini belirtmek isterim. Bu sahada bahtınız açık, Tanrı yardımcınız olsun.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nefret suçunu işleyenler kimler?! 21 Ocak 2021 | 44 Okunma Girdiğimiz her yer bizim 20 Ocak 2021 | 134 Okunma Hrant Dink: 'Azınlıklar vitrin malı değildir' 19 Ocak 2021 | 85 Okunma Saldır, saldır nereye kadar! 18 Ocak 2021 | 149 Okunma HDP kapatılsa ne olur, kapatılmasa ne olur?.. 17 Ocak 2021 | 232 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar