Çıbanbaşlarına Saray fırsat verdi

Saray, milletvekili, belediye başkanı seçtirmediği ismi en tartışılan üniversiteye, Boğaziçi'ne rektör tayin etti. Daha önce de İstinye ve Haliç Üniversitelerine rektör yapmıştı. Acaba sen madem bu...

Saray, milletvekili, belediye başkanı seçtirmediği ismi en tartışılan üniversiteye, Boğaziçi'ne rektör tayin etti. Daha önce de İstinye ve Haliç Üniversitelerine rektör yapmıştı. Acaba sen madem bu kadar bizim partidensin, üniversite alanlarımız boş. Seni o alanlarda değerlendirelim, üniversiteleri kendimize kazandıralım mı, dedi?

12 Eylül öncesinde, Boğaziçi gibi ABD'nin desteğiyle kurulan ODTÜ, yıkıcı-bölücü silahlı grupların yuvası idi. Bir kesimin tapınırcasına andıkları Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının bu üniversiteyi, Prof. Dr. Erdal İnönü'nün rektörlüğü zamanında mesken tutmalarını ve sonrasında, köklü değişiklik yapacağız derken daha batık hâle getirilmesini hatırlatmak isterim. Milliyetçi Cephe Hükûmetleri... Prof. Dr. Tarık Somer'in ve Prof. Dr. Hasan Tan'ın rektörlüğü... Olaylar olaylar... desem herhâlde çok şeyi anlatmış olurum. 1970'li yılların ODTÜ'sü incelenmeli. Çok canlar gitti. "Proleterciler" gariban işçileri katlettiler. Demek ki, tepeden inme olmuyor. Pişire pişire, yedire yedire kıvama getirildikten sonra ancak netice alınabileceğini bilmek gerekir. Üstelik ODTÜ'ye, "Üniversiteyi partili yap!" diyerek getirilen kişi, ilim sahalarının devleri olan bahsettiğim merhum hocalarımızın kalibresiyle asla kıyaslanamaz. 

Önceki gün, kendisi de Robert Kolejli olan siyasî tarihçi Prof. Dr. A. Baran Dural, "Kolejin açılışını takip eden yıllarda sürekli arttırılan Bulgar öğrenci kotası, okulda özerk bir Bulgar kimliğinin oluşmasına neden oldu." demişti. 

Şimdi aynı tür bir kimliğin "PKK" üzerinden inşa edilmediğini kimse söyleyemez. "Bu suça ortak olmayacağız" başlığı altında yayınladıkları 1128 imzalı PKK Bildirisi'ne en fazla imza B.Ü.'den çıkmıştır. (88 imza. Ve daha sonra yine aynı merkezden tutuklamalara karşı bildiriler yayınlanmıştır.)

Prof. Dr. A. Baran Dural devam ediyor:

"Daha sonra kliğe dönüşen bu ekip ve ardıllarının Bulgar bağımsızlık mücadelesine yön verdiği gözlemlenir. Bulgaristan bağımsızlığını elde ettikten sonraki yıllarda, bu ülkede Robert Kolej mezunu sayısız milletvekili, ordu komutanı hatta başbakan göreve gelmiştir. Başta Necdet Sevinç olmak üzere Türkçü yazarların, Robert Kolej'e, 'Bulgaristan'a bağımsızlığını veren okul' demesi bu yüzdendir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Türk Olmak' 16 Ocak 2021 | 89 Okunma Rauf Denktaş'tan çıkarılacak dersler 15 Ocak 2021 | 68 Okunma Bir milyonluk dava bir paralık dava! 14 Ocak 2021 | 275 Okunma 'Sözde' savaşları! 13 Ocak 2021 | 187 Okunma 'Partili cumhurbaşkanı' nasıl tenkit edilebilir? 12 Ocak 2021 | 370 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar