Birbirimizi yersek...

Herkes bir taraftan çekiştiriyor; birlik yok, birbirini dinleme yok. Kim kime çelme atarsa kâr sayıyor. Böyle nereye gidebiliriz?! Hassas bölgedeyiz. Kilit biziz... Asıl çözülmek istenen biziz.

Başkasına gerek kalmıyor; her birimiz bir taraftan çekiştiriyoruz.

Siyasetnameleri, nasihatnameleri, pendnameleri, eski Türk metinlerini açın, birlik olmak için, kavî olmak için, tecrübeden süzülmüş örnekleri okursunuz.

Alparslan'ın komutanı Erdem'e gösterdiği örneği hatırlattım. Nizamülmülk'ün Siyasetname'sinde var. Tek at kılını koparıyor, 10 at kılını birden koparıyor ama bunun kat kat fazlası, örgülü olanını koparamıyor. Üstelik bu nasihatini, kendisini de kastederek siz Türk'sünüz, birlik olan Deylemlilere kanmayın, demek için yapıyor.

Batı, ilmini de sanatını da edebiyatını da ne yazık ki, sömürünün aracı olarak kullanıyor. İngilizler Hindistan'ı (Pakistan ve Bengladeş de aynı sınırlar içinde) işgal etmişti. Emperyalizme karşı mücadele veren Hintlilerin efsanevî ismi Mahatma Gandi'nin azdıklarını ibretle okuyalım:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fransız mallarına boykot mümkün mü?! 28 Ekim 2020 | 71 Okunma Putin bizimle 'dost' olabilir mi?! 27 Ekim 2020 | 176 Okunma Ruslar Türklere 'izin' verecek mi? 26 Ekim 2020 | 630 Okunma Dilin tasfiyesi eğitimin tasfiyesi... 25 Ekim 2020 | 109 Okunma Türk tarihi nasıl okunmalı? 24 Ekim 2020 | 416 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar