'Bir Çalışma Odası'

Cahit Kayra, 100 yaşını geçti ve hâlâ yazıyor... "Bir Çalışma Odası" herhâlde son kitabı. (Tarihçi Kitapevi, 158 sayfa. Belgeler, fotoğraflar da konmuş.) "Herhâlde" diyorum... Bu kitap bana geleli...

Cahit Kayra, 100 yaşını geçti ve hâlâ yazıyor... "Bir Çalışma Odası" herhâlde son kitabı. (Tarihçi Kitapevi, 158 sayfa. Belgeler, fotoğraflar da konmuş.) "Herhâlde" diyorum... Bu kitap bana geleli birkaç ay oldu, o ara acaba yine bir kitap daha yazdı mı?!

Cahit Kayra devlet umuru görmüş bir isim. Milletvekilliği ve Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı yaptı.

"Bir Çalışma Odası" dağınık... İçinden geldiği gibi yazmış. Okuyucuyu karşısına alıyor, sohbet ediyor. Âdeta, yazdıklarım aramızda kalsın demek istiyor. O kadar samimî. Aradığımız, özlediğimiz bir üslûp. Saklısı, gizlisi yok. Kalemi kendisini nereye götürürse oraya gidiyor.

Rastgele bir sayfa açıyorum... 22-23. sayfalar. Mîna Urgan'dan bahsediyor. (Editöre hatırlatma: Kitapta "Mina" yazılmış. Mîna Urgan, isminde i'ye şapka konması gerektiğini özellikle belirtmiştir. Ya hatıralarında ya bir yazısında okumuştum.) Cahit Kayra'yı dinleyelim:

"Mina 15 Haziran 2000'de yaşamdan ayrıldı. Ben onunla 19 Mart 2000'de Mühürdar'daki evinde bir konuşma yapmış, eve dönünce de kâğıda geçmiştim. Bu hüzünlü bir konuşmadır, bir dert dökme konuşması... Yaşlı insanların sorunlarından bir de dert dökebilecekleri kimselerinin olmaması. İşte Mina o gün bana yaşamının bu aşamasındaki konularını ve dertlerin anlattı. (...) Mina ilginç bir aydın. Atatürk Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği, uygarlıkla dolu, çağdaş bir entelektüel. Solda ve ateist. Hepimiz çok seviyoruz..."

Cahit Kayra'nın yaşı kaynaklarda 1917 gösterilir. Bu kitaptan öğreniyoruz ki, 1919 doğumluymuş. Mülkiye müfettişi olabilmek için mahkeme kararıyla yaşını büyütmüş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HDP kapatılsa ne olur, kapatılmasa ne olur?.. 17 Ocak 2021 | 128 Okunma 'Türk Olmak' 16 Ocak 2021 | 119 Okunma Rauf Denktaş'tan çıkarılacak dersler 15 Ocak 2021 | 69 Okunma Bir milyonluk dava bir paralık dava! 14 Ocak 2021 | 276 Okunma 'Sözde' savaşları! 13 Ocak 2021 | 187 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar