Başkanlıkları düşürülsün!

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile resmî kurumlardan atılanlar, mahallî idareler seçiminde aday oldular. Seçimi kazandılar. Sonra peşinden gelen parti adayları, bunlar resmî kurumlardan atılmışlardı, belediye...

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile resmî kurumlardan atılanlar, mahallî idareler seçiminde aday oldular. Seçimi kazandılar. Sonra peşinden gelen parti adayları, bunlar resmî kurumlardan atılmışlardı, belediye başkanı olamazlar, diye itiraz ettiler ve Yüksek Seçim Kurulu da bu itirazları kabul etti, HDP'den seçilen dört aday mazbatalarını alamadı.

Adana'nın Kozan ilçesinde de MHP Belediye Başkanı seçilen kişi, eskiden bir suça karıştığı iddiasıyla YSK'nın kararıyla başkanlıktan düşürüldü.

Bu beşinin yerine bunlardan sonra daha çok oyu alan partinin adayı başkanlıklara oturdular.

İtiraz etmek bir hak aramaktır. Yerinde. YSK inceliyor. Karar: "Yav hakikaten resmî kurumlardan atılmışlar, olur mu öyle şey! Gelmişler belediyenin başına oturmuşlar. Tövbe estağfurullah! Hemen atılsınlar! Hele öbürü! Cinayet falan diyorlar. Başkanlığı düşürülsün!"

Meğer KHK'yle ihraç edilenlere dair, "Bu şekilde görevine son verilenler bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, kamu, kurum ve kuruluşlarında görev alamaz." hükmü varmış.

Danıştay 8. Dairesi'nin 2017'de aldığı, "KHK ile ihraç edilenlerin belediye meclis üyeliğinin düşürülmesine" dair hükmünden yola çıkmışlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD'nin oyunu 16 Ekim 2019 | 17 Okunma AKP dikkat etmeli 15 Ekim 2019 | 2.513 Okunma ​​​​​​​Arap Birliği'nin zavallılığı! 14 Ekim 2019 | 321 Okunma Diplomasi denenseymiş! 13 Ekim 2019 | 208 Okunma ​​​​​​​Hadi PKK için imza toplayın! 12 Ekim 2019 | 1.921 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar