AİHM Başkanı'nın anlamlı ziyareti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano Türkiye'deydi. Bence bu ziyaret çok mühim. Türkiye halkı açısından çok mühim, iktidar açısından çok mühim. Çünkü...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano Türkiye'deydi. Bence bu ziyaret çok mühim. Türkiye halkı açısından çok mühim, iktidar açısından çok mühim. Çünkü Türkiye'de "adalet" çelişkisi var ve tartışmaların ayyuka çıktığı bir zamanda AİHM Başkanı Türkiye'yi ziyaret ediyor.

İktidar, "adalet" tartışılsaydı AİHM Başkanı Türkiye'ye gelir miydi? diye kendisine pay çıkarabilir. Halk ise "adalet"in tartışıldığı bir zamanda gelmişse sıkıntı büyük, AİHM Başkanı yerinde inceleme yapmak, iktidarın yüzüne yüzüne mesaj vermek istiyor, diye düşünebilir.

İki taraf için de gerçeklik payı var.

Gazeteciler sudan sebeplerle hapsediliyor, muhalif ekranlar karartılıyor. Birçok mahpusun dosyası AİHM'de ya görüşülmeyi bekliyor ya karara bağlanmış.

Mahkemeler AİHM'nin kararlarını hiç umursamadılar. Örnek: "Kızıl Milyarder" Osman Kavala. AİHM, hak ihlali olduğunu, siyasî sebeplerle tutuklandığını kararında yazdı.

Yazarımız Murat Ağırel mahpus. Gazetemizde yazılarını okuyorsunuz. Mahpushaneden gönderiyor. Aynı davadan Odatv Genel yayın Müdürü Barış Pehlivan ve muhabir Hülya Kılınç da tutuklu. Yarın mahkemeleri görülecek. Neymiş? Şehit MİT mensuplarını deşifre etmişlermiş. Şehidin köyünün muhtarı her şeyi ortaya döktüğünde, TBMM'de bunların hepsi açıklandığında kimse bir söz etmemişti. Gazeteciler tutuklandıktan nice zaman sonra, Libya'da şehit düşen MİT mensuplarının adını sanını anan milletvekili hakkında usûlen bir fezleke gönderdiler. Muhtar için ses seda yok. Olmamalı zaten.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Hepimiz Ermeni'yiz' grubu ne diyecek şimdi? 30 Eylül 2020 | 59 Okunma Türkiye Azerbaycan'dır Azerbaycan Türkiye! 29 Eylül 2020 | 160 Okunma Fiilen padişahlık/ halifelik yok mu?! 28 Eylül 2020 | 250 Okunma Vahîdettin'le Atatürk karşılaştırılabilir mi?' 27 Eylül 2020 | 272 Okunma Soylu'nun öfkesi neye işaret! 26 Eylül 2020 | 3.997 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar