Komutanlar güvenli bölge için mi tasfiye edildi?

Bu defa ABD'nin "Suriye Demokratik Güçleri" adını verdiği ve "kara kuvvetlerimiz" diye övdüğü PYD/YPG güçlerinin komutanı Mazlum (Abdi) Kobani ile Al Monitor adına Amberin Zaman konuştu.Kobani, "Suriye'nin Kürt...

Bu defa ABD'nin "Suriye Demokratik Güçleri" adını verdiği ve "kara kuvvetlerimiz" diye övdüğü PYD/YPG güçlerinin komutanı Mazlum (Abdi) Kobani ile Al Monitor adına Amberin Zaman konuştu.

Kobani, "Suriye'nin Kürt kontrolündeki kuzeydoğu bölgesini Türkiye'den ayıran sınırın tamamını içermeyen herhangi bir planı kabul etmeyeceğini" söyledi.  Kobani, "Türkiye'nin müzakere edilen bölge üzerindeki hava sahasının açılması isteği reddedildi." dedi ve görüşmelerin devam ettiğini henüz kesin bir anlaşmaya varılmadığını belirtti.

Bir SDG yetkilisi de "Anlaşmanın bütün sınırı kapsaması gerekmesinin sebebi, aksi takdirde Türkiye'nin dışarda kalan bölgelere karşı tek taraflı eylem tehdidinin devam etmesidir" dedi.

Başka bir SDG yetkilisi ise  "ABD şu anda SDG adına Ankara ile konuşuyor, bizim taleplerimizi dile getiriyor ve bu gerçekten şaşırtıcı. Ankara kuzeydoğu Suriye'de uzun vadede bir YPG varlığını kabul etmeye kararlı görünüyor" diye konuştu. 

Amberin Zaman'ın verdiği bilgilere göre aynı yetkili, "Türk ordusunda, Doğu Akdeniz'de, Suriye'de ve Kıbrıs'taki duruma müdahale edilmesini öneren komutanlar, son Yüksek Askeri Şura'da erken emekliliğe zorlandı." dedi. Yetkili, ordudaki tasfiye konusundaki bilgileri Türk basınından aldığını da söyledi.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail'in hedefleri ve Iğdır'ın satılması! 14 Eylül 2019 | 3.737 Okunma Türkiye'nin altındaki sosyal obruklar! 13 Eylül 2019 | 2.459 Okunma Zihin kontrolü ile ülke yönetmek! 12 Eylül 2019 | 3.287 Okunma ABD, yeni çözüm süreci için AKP/CHP koalisyonu mu istiyor? 11 Eylül 2019 | 3.341 Okunma İş işten geçtikten sonra Erdoğan gerçeği söyledi! 10 Eylül 2019 | 3.868 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar