Gıyabi cenaze namazı sadece Mursi için mi?

Yargılandığı sırada duruşma salonunda ölen eski Mısır Cumhurbaşkanı Mursi için Türkiye'deki camilerde gıyabi cenaze namazları kılındı, selâlar okundu! Tayyip Erdoğan da Fatih Camisi'nde ikindi namazından sonra kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı.

Mursi, Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı için önemli bir şahsiyetti, çünkü Mursi ile birlikte, İhvanı Müslimin örgütü Mısır'da iktidar olmuştu.

İhvanı Müslimin örgütü, Arap Baharı denilen Amerikan organizasyonunun liderliğini yapmıştı ama arkasında AKP iktidarı da vardı. 2005 yılında, İslam dünyasındaki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nca kurulan "Büyük Orta Doğu Projesi Koordinatörlüğü" tarafından İstanbul'da, Topkapı'daki Eresin Otel'de bir araya getirilmiş ve burada örgüt temsilcilerine ABD'nin gönderdiği para dağıtılmıştı. En büyük pay da İhvan'a verilmişti. Arap Baharı eylemleri sonunda, Mısır'da İhvan örgütü iktidar olmuştu. Bir süre sonra, İhvan iktidarının İsrail'e zarar vereceğini gören ABD, Mısır'da darbe yaptırdı.  AKP'nin iktidarda olduğu Türkiye ise İhvanı desteklemeye devam etti.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Robot insandan robot başbakana… 20 Temmuz 2019 | 186 Okunma Yine "ortak vatan" demeye başladılar! 19 Temmuz 2019 | 1.724 Okunma Rejim değişikliği için zemin hazırlamak! 18 Temmuz 2019 | 1.264 Okunma Bir 15 Temmuz itirafı ve Türkiye'nin ihtiyacı! 17 Temmuz 2019 | 1.026 Okunma "Hastalıklı ideoloji" ve "sinsi amaç" sahipleri! 16 Temmuz 2019 | 749 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar