Sanayi üretimi tahminlerden çok daha iyi geldi

Herhangi bir arındırma işlemine konu olmamış sanayi üretimi mayıs ayında geçen yıla göre yüzde 7 gibi yüksek bir oranda arttı. Öyle ki, mayıs ayındaki üretim artışı, mart ve nisandaki...

Herhangi bir arındırma işlemine konu olmamış sanayi üretimi mayıs ayında geçen yıla göre yüzde 7 gibi yüksek bir oranda arttı. Öyle ki, mayıs ayındaki üretim artışı, mart ve nisandaki oranların da üstünde gerçekleşti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde geçen yıla göre artış yüzde 6.4 oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış mayıs ayı üretimi ise nisan ayına göre yüzde 1.6 oranında geriledi.

Daha önce de birçok kez dile getirdiğimiz gibi biz sanayi üretimindeki performansı değerlendirirken “gözle görülür, elle tutulur, sayılabilir” üretim düzeyini gösteren takvim etkisinden arındırılmamış üretim endeksini ve buna göre oluşan değişimi esas almayı tercih ediyoruz. Takvim etkisinden arındırılmış endeks, “çalışma günü sayısı aynı olsaydı” varsayımına dayanıyor. Kuşkusuz bu da bir ölçme yöntemi ama gerçek üretim düzeyini arındırılmamış endeks gösteriyor.

Sanayi üretiminin herhangi bir aydaki değişimi çok önemli görülmeyebilir. Bu yaklaşım doğrudur da... O ay, üretimin çok hızlı artmasını sağlayan ya da çok hızlı gerilemesine yol açan bir dizi etken devreye girmiş olabilir.

Dolayısıyla üretim artış ya da azalışlarına ilişkin değerlendirme yaparken yalnızca ilgili ayın oranıyla yetinmemek ve daha geniş bir zaman diliminde nasıl bir değişim ortaya çıkmış, ona bakmak gerekir.

İşte bu şekilde değerlendirildiğinde sanayi üretiminin beş ay toplamında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.3 arttığını görüyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.177 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 510 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 305 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 221 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 439 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar