Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu

Tüketici fiyatlarındaki yıllık artış ağustos sonunda yüzde 18’e dayandı, yurtiçi üretici fiyatlarındaki artış yüzde 32’ye ulaştı. Bu hafta açıklanacak eylül sonuna ilişkin...

Tüketici fiyatlarındaki yıllık artış ağustos sonunda yüzde 18’e dayandı, yurtiçi üretici fiyatlarındaki artış yüzde 32’ye ulaştı. Bu hafta açıklanacak eylül sonuna ilişkin verilerde tüketici fiyatlarındaki yıllık oranı yüzde 20’nin üstünde görme olasılığımız var. Hem zaten yeni ekonomi programında da yılın tümü için yüzde 21’e yakın artış beklentisi içinde olunduğu belirtiliyor. Fiyatların böylesine artış gösterdiği bir dönemde faiz oranları çok aşağılarda kalmazdı elbette ve nitekim kalmadı da...

Bankaların mevduat ve krediye uyguladıkları ortalama faize ilişkin veriler artışın giderek ivme kazandığına işaret ediyor.

Bankalar mevduat ve krediye uyguladıkları faizi Merkez Bankası’na bildirmek durumundalar. Bizim bu verilerle ilgili kaynağımız da tek tek bankalar değil tabii ki, Merkez Bankası. İşte Merkez Bankası kayıtlarına göre faiz, hem mevduatta, hem kredide giderek yükselmekte.
Yazımızın başlığında da işaret ettiğimiz gibi mevduatta ortalama faiz yüzde 25’e, kredide yüzde 35 dolayına oturmuş durumda.

Mevduatta zaten tüm mevduatın ortalama faizini görme şansımız var ve bu oran 21 Eylül itibarıyla yüzde 24.99 düzeyinde oluştu.

Kredide ise böyle bir ortalama söz konusu değil. Ama ihtiyaç ve taşıt kredileri ile ticari kredilerin faizi yüzde 35 dolayında seyrediyor. Konut kredisi faizleri ise son verinin oluştuğu 21 Eylül itibarıyla yüzde 26 düzeyinde bulunuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.180 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 514 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 319 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 229 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar