Büyümede yüzde 5 sürprizi.

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Bu, beklentileri çok çok aşan bir gerçekleşme. Gerçi yüzde 5 dolayında büyüme bekleyenler de vardı. Ancak bu...

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Bu, beklentileri çok çok aşan bir gerçekleşme. Gerçi yüzde 5 dolayında büyüme bekleyenler de vardı.
Ancak bu ağırlıklı bir beklenti değildi.

Hemen hatırlatalım; geçen yılın ilk çeyreğindeki büyüme de yüzde 4.5 olmuştu.

İlk çeyrek büyümesine ilişkin tahminlerde yelpaze doğrusu pek genişti. İlk çeyrekteki büyümenin yüzde 2'lerden yüzde 5'lere kadar uzanabileceği dile getiriliyordu. Niye bu kadar zordu ki büyümeyi tahmin etmek?

Yeni GSYH serisi tahmin yapmayı zorlaştırıyordu çünkü. En yalın haliyle ifade edelim; eski seri GSYH, TÜİK'in hesapladığı bazı veriler baz alınarak oluşturuluyordu. Yeni seri GSYH'nin hesabında ise idari kayıtlar, yani Maliye Bakanlığı'nın kayıtları esas alınmaya başlanmıştı. İşte bu durum, kısa dönemli iş istatistiklerinden yola çıkarak GSYH tahmini yapmayı zorlaştırıyordu ve nitekim bu zorluğun sonucu da görüldü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar